0
 

Focus: Bhutan - program

Focus: Bhutan

Bhutan to kraj o tradycji filmowej liczącej ledwie dwie dekady, jednak odważnie poszukujący swojego głosu i możliwości łączenia tradycji z nowymi środkami wyrazu.

więcej   

Kino bhutańskie dopiero niedawno osiągnęło pełnoletniość: pierwsze produkcje i programy telewizyjne zaczęły powstawać pod koniec lat 90. XX wieku. Pierwszym filmem zrealizowanym w całości w Bhutanie był fabularny "Gasa Lama Singye" (1988) Ugyena Wangdi, który zasłynął potem jako dokumentalista. Drugi film - "Phama" - powstał dopiero w 1995 roku. Kolejną pionierską, zrealizowaną w całości w Bhutanie produkcją byli "Podróżnicy i magowie" (Khyentse Norbu, 2003), którym udało się dotrzeć na wiele międzynarodowych festiwali.

Dziś na potrzeby lokalnego rynku powstaje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt produkcji rocznie. Rodzime produkcje dominują w lokalnych kinach, przyciągając przed ekrany liczną widownię. W ich estetyce widoczne są wpływy popularnych jeszcze kilkanaście lat temu filmów bollywoodzkich, jednak tematyka dotyczy lokalnych problemów i zjawisk zachodzących we współczesnej rzeczywistości, a sposób opowiadania nawiązuje do tradycyjnych narracji i historii. Pełne szczerych emocji i trzymające w napięciu fabuły pokazują życie kraju w zaskakujący sposób, pozwalając dostrzec znacznie więcej, niż turystyczne przewodniki. 

Coraz więcej twórców sięga też po mniej konwencjonalne formy, poszukując oryginalnego języka, który będzie najlepszym współczesnym środkiem wyrazu dla różnorodnej i bogatej kultury kraju. Filmy reżyserów takich jak Khyentse Norbu, Dechen Roder czy Tashi Gyeltshen przetarły bhutańskiemu kinu drogę na międzynarodowe festiwale, a dzięki organizowanemu przez niezależne środowisko artystyczne festiwalowi filmów krótkometrażowych coraz więcej osób interesuje się tą formą sztuki.

Współczesne kino Bhutanu otwiera przed widzami drogę do jednego z najbardziej niedostępnych rejonów świata, łącząc niezwykłe lokalne tradycje artystyczne i buddyjską filozofię z intrygującą, ambitną formą i ciekawymi konwencjami gatunkowymi. Jego przegląd na Festiwalu Pięć Smaków będzie unikatową okazją, by poznać kulturę himalajskiego królestwa - jego tradycyjne i współczesne oblicze. Obok tytułów, które podbiły międzynarodowe festiwale, znajdą się w jego ramach także najnowsze hity bhutańskiego box office'u, dokument pokazujący sceny z życia bhutańskiej rodziny oraz krótkie metraże - poetyckie, ulotne, często na wpół dokumentalne produkcje to okazja do duchowego namysłu, bliskiej obserwacji codzienności i kontemplacji tajemnic zawartych w dawnych opowieściach.

Sekcji towarzyszyć będą wykłady i spotkania, pozwalające poznać społeczny kontekst pokazywanych filmów i odkryć kulturowe tradycje do których nawiązują. Gośćmi festiwalu będą wyjątkowi twórcy, zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki filmowej - spotkania z nimi pozwolą poznać aktualne oblicze świata filmowego i sztuki współczesnej Bhutanu. 

  • Dechen Roder - reżyserka filmu "Miód dla dakini", autorka filmów krótkometrażowych i dokumentów, producentka i organizatorka festiwalu filmowego Beskop Tshechu.
  • Pema Tshering - reżyser filmu "Święta maska", artysta wizualny wykorzystujący tradycyjne i nowoczesne techniki graficzne, autor obrazów i komiksów. 
  • Lhaki Dolma - aktorka, laureatka licznych nagród aktorskich; reżyserka, producentka oraz działaczka społeczna zajmująca się prawami kobiet i dzieci. 
  • Pema Tshering - producent filmów "Złoty kuzyn" i "Zepsuty świat", dyrektor studia Thuktro Productions, od kilkunastu lat aktywnie działający w branży filmowej, w latach 2015-2017 dyrektor Bhutan Film Association.

Bhutan. Kruki, korona, śmierć
Hema Hema
reż. Khyentse Norbu
Bhutan, Hongkong 2016, 96’
Krótkie metraże z Bhutanu
Miód dla dakini
reż. Dechen Roder
Bhutan 2017, 132’
Norbu, mój ukochany jak
reż. Pelden Dorji
Bhutan 2006/2015, 90’
Podróżnicy i magowie
reż. Khyentse Norbu
Bhutan 2003, 108’
Przepowiednia
reż. Zuri Rinpoche
Bhutan 2016, 84’
Strażnik tradycji
reż. Arun Bhatterai, Dorottya Zurbó
Bhutan, Węgry 2017, 74’
Zepsuty świat
reż. Talop Wangchuk
Bhutan 2017, 100’
Złoty kuzyn
reż. Kesang P. Jigme
Bhutan 2017, 140’
kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu