0
 

Nowe Kino Azji - program

Konkurs Nowe Kino Azji

Jak co roku szczególne miejsce w programie Pięciu Smaków zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji. Obejmuje ona selekcję filmów, które w szczególny sposób zapisały się w panoramie najnowszych azjatyckich produkcji. 

więcej   

To przede wszystkim nowe głosy kina – reżyserzy i reżyserki z niewielkim, ale już znaczącym dorobkiem, filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni.

O festiwalowe Grand Prix rywalizować będą wyjątkowe, szeroko dyskutowane produkcje z Indonezji, Tajwanu, Hongkongu, Bangladeszu, Malezji czy Japonii. W finałowej jedenastce znalazło się wiele filmów, których twórcy w niezwykle oryginalny sposób podchodzą do konwencji gatunkowych - takich jak western, kryminał, kino akcji - łącząc je z autorskim podejściem i w zaskakujący sposób komentujących współczesną rzeczywistość. W znakomitej większości są to produkcje niezależne, nierzadko stawiające mocne tezy i niewygodne pytania związane z obecną sytuacją społeczną i polityczną. 

NAGRODA i JURY

Laureata ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrody w wysokości 3500 EUR wybierze People's Jury, złożone z fascynatów kina i wielbicieli kultur Azji. Nad pracami People's Jury czuwać będzie krytyczka filmowa Joanna Ostrowska. Honorowe wyróżnienie jednemu z konkursowych filmów przyzna także Jury NETPAC, międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój azjatyckiego kina, w składzie: Sonali Joshi (Wielka Brytania), Siddiq Barmak (Afganistan), Cüneyt Cebenoyan (Turcja).

GOŚCIE

Większości konkursowych projekcji towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości 11. Pięciu Smaków znajdą się Ho Yuhang (Malezja), Le Binh Giang (Wietnam), Mouly Surya (Indonezja), Dechen Roder (Bhutan), Heiward Mak (Hongkong), Daisuke Miyazaki (Japonia) oraz Katsuya Tomita (Japonia).

Ciemna jest noc
reż. Adolfo Alix Jr.
Filipiny 2017, 106’
Czysty interes
reż. Geng Jun
Hongkong 2017, 97’
Dhaka na żywo
reż. Abdullah Mohammad Saad
Bangladesz 2016, 91’
KFC
reż. Lê Bình Giang
Vietnam 2016, 69’
Marlina: zbrodnia w czterech aktach
reż. Mouly Surya
Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017, 93’
Miód dla dakini
reż. Dechen Roder
Bhutan 2017, 132’
Noce Bangkoku
reż. Katsuya Tomita
Japonia, Laos, Tajlandia, Francja 2016, 183’
Obłąkany świat
reż. Wong Chun
Hongkong 2016, 101’
Pani K
reż. Ho Yuhang
Malezja, Hongkong, Chiny 2016, 97’
Szerokiej drogi
reż. Chung Mong-hong
Tajwan 2016, 111’
Yamato (Kalifornia)
reż. Daisuke Miyazaki
Japonia 2016, 119’
kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu