Festiwal

People's Jury 2017

Obrady People's Jury 2016

Rusza rekrutacja do People's Jury, głównego jury festiwalu Pięć Smaków. Po raz szósty zapraszamy do udziału wszystkich miłośników kina i sympatyków kultur Azji, otwartych na nowe doznania estetyczne, gotowych do pełnych pasji dyskusji o filmach oraz szlifowania krytycznych i dziennikarskich umiejętności.

Chcesz posmakować festiwalowego życia? Zderzyć z opiniami innych kinofilów? Doświadczyć innej estetyki? Poznać inne punkty widzenia? Dołącz do grona 11 wybrańców!

Idea

Idea projektu jest prosta: 11 pasjonatów kina spotka się podczas festiwalu w Warszawie, by wspólnie obejrzeć 11 konkursowych filmów i spośród nich wyłonić zwycięski film (Grand Prix 11. Pięciu Smaków) którego twórcy otrzymają ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodę pieniężną w wysokości 3500 euro.

Zadania jury

Obecność na projekcjach i dyskusje w obradach jurorskich to jeszcze nie wszystko. Członkowie jury wezmą dodatkowo udział w warsztatach praktycznych, prowadzonych przez aktywnych krytyków filmowych i badaczy kina Azji, co pomoże im poszerzyć wiedzę i umiejętności filmoznawcze oraz redakcyjne - a być może także znaleźć dla siebie ścieżkę kariery w świecie krytyki filmowej.

Jurorzy - wykorzystując formę pisemną i nagrania wideo - będą przygotowywać relacje z festiwalu, publikowane na stronie Pięciu Smaków oraz wybranych patronów medialnych i partnerów projektu. Wezmą też udział w spotkaniach z festiwalowymi gośćmi. Codzienne dyskusje staną się okazją do burzliwej wymiany wiedzy, opinii i inspiracji - a przede wszystkim odkrywania tajemnic azjatyckiego kina.

Rekrutacja

Wyślij zgłoszenie już dziś!

Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie oraz napisać recenzję sceny/filmu/zjawiska dotyczącego dowolnego filmu azjatyckiego.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja rekrutująca wybierze najlepsze. Skład jurorskiego grona zostanie ogłoszony 17 października. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 października.

Szczegóły organizacyjne
  • Koszty transportu oraz zakwaterowania jurorów spoza Warszawy pokryje organizator Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, Fundacja Sztuki Arteria.

  • Codzienne spotkania warsztatowo-redakcyjne będą odbywać się w godzinach 10 - 14.

  • Projekt skierowany jest do amatorów i półprofesjonalistów - w tym blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych, pasjonatów kultur Azji.

  • Do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, bez górnej granicy wieku.

  • W ocenie zgłoszeń Komisja rekrutująca będzie brała pod uwagę przede wszystkim kreatywność w postrzeganiu kina, znajomość kina azjatyckiego, jego zrozumienie, a także walory językowe wypowiedzi.

Przewidzieliśmy także specjalną pulę miejsc dla osób, które brały już udział w pracach People's Jury w zeszłych latach. Przy chęci uczestniczenia w projekcie po raz drugi, prosimy o dołączenie do formularza recenzji filmu obejrzanego podczas wcześniejszych edycji Pięciu Smaków. Mogą to być recenzje powstałe w ramach pracy jurorskiej ale nie te, które były wcześniej publikowane w jakimkolwiek medium. Komisja będzie brała pod uwagę także opinię opiekuna merytorycznego dotyczącą zaangażowania kandydata podczas prac People's Jury we wcześniejszych latach.

Uwaga! Jurorem można być maksymalnie 2 razy!

Zgłoszenia należy przesyłać na adres jury@piecsmakow.pl do dnia 12 października.

Zapoznaj się z regulaminem People's Jury

Formularze zgłoszeniowe

Formularz dla nowych kandydatów

Formularz dla jurorów z lat ubiegłych

Opieka merytoryczna

Nad pracami People's Jury podczas 11. edycji festiwalu czuwać będzie Joanna Ostrowska.

Ur. 1983 r., doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka filmoznawstwa Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi, stypendystka Sokrates-Erasmus na Humboldt Universität zu Berlin, członkini Krytyki Politycznej i Restartu, publikowała m.in. w czasopismach: Krytyka Polityczna, Ha!art, Polityka, Film, Kino, Res Publika Nowa, Teksty Drugie, Czas Kultury, Dwutygodnik.com, Midrasz, Cwiszn; współautorka książek: "Kino Polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej" i "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej", "Auschwitz i Holocaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji", "Kobiety wobec Holocaustu. Historia znacznie później opowiedziana". Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

Kontakt

jury@piecsmakow.pl

NETPAC Jury

Do dyskusji People's Jury dołączą jurorzy NETPAC. Honorowe jury festiwalu. Specjaliści i badacze kina azjatyckiego wniosą swoją wiedzę, pomagając w odnalezieniu kontekstu kulturowego prezentowanych obrazów. Sami przyznają nagrodę honorową dla najlepszego azjatyckiego filmu wydarzenia (NETPAC Award for Best Asian Film). Sieć NETPAC ma przede wszystkim za zadanie wspieranie rozwoju niezależnych kinematografii azjatyckich oraz promocję takich produkcji na arenie międzynarodowej.

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal