Archiwum - 7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Hongkong - opowieści miejskie

Proste życie

A Simple Life / Tao jie
Hongkong 2011, 118’
napisy: tylko polskie
reżyseria: Ann Hui
scenariusz: Susan Chan, Lee Yan-iam
zdjęcia: Nelson Yu Lik-wai
montaż: Kwong Chi-leung, Manda Wai
muzyka: Law Wing-fai
obsada: Andy Lau, Deannie Yip, Dennis Chan, Sammo Hung Kam-bo
język: kantoński
barwa: kolor

nagrody i festiwale

Wenecja IFF 2011 – najlepsza aktorka, Nagroda Równych Szans, Nagroda Gianni Astrei, Nagroda Nazareno Taddei, Nagroda SIGNIS, Asian Film Awards 2012 – najlepsza aktorka, nagroda publiczności dla najlepszego aktora, Durban IFF 2012 – najlepsza aktorka, FF Paris Cinema 2012 – nagroda publiczności, nagroda jury

Opis filmu

W "Prostym życiu" umiera się w ciszy. Bez skarg na trudy, przez które trzeba było się przebijać w przeszłości, bez szukania winnych. Mozolnie odchodząc, doświadczając bólu odrzucenia i smutku samotności.
Główna bohaterka filmu, Ah Tao, umiera z taką dyskrecją, że trudno wręcz powiedzieć, by rozgrywało się to na pierwszym planie "Prostego życia". Wszystko należy do sfery niedomówienia, przeczuwalnej, nieuchronnie zbliżającej się przyszłości. Pozostaje czymś, o czym nie mówi się głośno.
Hui [hłej] ukazuje to jako rozciągnięty w czasie moment, gdy rzeczywistość przestaje człowieka potrzebować. Gdy nie znajduje już dla niego miejsca i odstawia go na margines, aby w spokoju, poza oczami innych, mógł czekać swych ostatnich dni. Zwyczajną, złożoną z małych powszednich kłopotów potyczkę Ah Tao o godność reżyserka czyni pojedynkiem ważniejszym niż jakikolwiek inny w życiu bohaterki.

Urszula Lipińska

Ann Hui

Urodzona w 1947 roku w Mandżurii. Absolwentka University of Hong Kong i London Film School. Reżyserka, scenarzystka, producentka, aktorka. Jedna z czołowych twórców hongkońskiej nowej fali. Zdobyła uznanie jako autorka filmów poruszających kontrowersyjne społeczne tematy, m.in. w swojej Trylogii Wietnamskiej.

Wybrana filmografia:

1982 Tau ban no hoi / Boat People
1990 Ke tu qui hen / Song of the Exile
1995 Nu ren si shi / Summer Show
1999 Qian yan wan yu / Ordinary Heroes
2003 Yu guanyin / Jade Goddess of Mercy
2011 Proste życie / Tao jie / A Simple Life

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal