0
 

Festiwal

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 14 - 21 listopada. Wrocławska replika festiwalu odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 23-25 listopada. 

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.

Świat kina Azji rozwija się niezwykle dynamicznie - to właśnie na tym kontynencie powstaje obecnie najwięcej filmów. Produkcje z najmniejszych regionów Azji coraz częściej docierają na międzynarodowe festiwale, a spektakularne blockbustery śmiało konkurują z hollywoodzkimi hitami. Pięć Smaków to okazja do doświadczenia tego żywiołu na własnej skórze: zderzenia z wytworami szalonej wyobraźni radykalnych twórców, odkrywania azjatyckiej popkultury, dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata. 

Program festiwalu tworzą przede wszystkim tytuły nieznane w Polsce, niedostępne w regularnej dystrybucji. Szeroko zakrojona selekcja obejmuje zarówno kino autorskie, jak i wysokiej jakości filmy gatunkowe; odważne dzieła niezależnych twórców oraz komercyjne, wysokobudżetowe produkcje, które w szczególny sposób zapisały się w filmowym pejzażu Azji. 

Jak co roku szczególne miejsce na festiwalu zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, prezentująca filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni. O Grand Prix rywalizować będą produkcje z Indonezji, Tajwanu, Filipin, Bangladeszu, Malezji czy Wietnamu.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi m. in. z Japonii, Hongkongu, Tajwaniu czy Malezji, a także wykłady Akademii Azjatyckiej i inne atrakcje.

Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich edycji, identyfikacja wizualna 12. Pięciu Smaków oparta jest na dalekowschodnim kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. Rok 2018 jest Rokiem Ziemnego Psa. 

Pierwsze zapowiedzi programowe

POMOC DLA WIDZÓW Z INNYCH MIAST

Dla widzów uczestniczących w festiwalu po raz pierwszy przygotowaliśmy specjalny przewodnik zawierający praktyczne informacje związane z logistyką seansów, karnetami, biletami, noclegami, gastronomią itp. W przypadku dodatkowych pytań związanych z festiwalem lub pobytem w Warszawie, prosimy o kontakt: hospitality@piecsmakow.pl oraz +48 880 628 585.

 

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu