Pięć Smaków w Domu

Archiwum - 9. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Akademia Azjatycka - kobiety i feminizm w Azji

Ciepło, cieplej, gorąco, reż. Jody Luk Yee-sum

Pięć Smaków kontynuuje rozpoczęty w ubiegłym roku cykl edukacyjny, poszerzający tematykę pokazywanych na Festiwalu filmów, pokazujących ich społeczny i kulturowy kontekst.

Tegoroczna retrospektywa japońskich reżyserek będzie pretekstem do dyskusji o aktywności kobiet w azjatyckim przemyśle filmowym, popkulturze i mediach. W ramach Akademii odbędą się także spotkania poświęcone kinu gatunkowemu oraz dyskusje poświęcone bieżącym kwestiom społecznym.

Kobiety i feminizm w Azji

Trzy spotkania poświęcone zostaną roli kobiet w kulturze Japonii. Nikodem Karolak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza opowie o tym, jak rola ta zmieniała się na przestrzeni XIX i XX wieku, jak narodził się typ "modan garu" - wyemancypowanej "nowoczesnej dziewczyny" oraz jak współcześnie określa się kobiety sukcesu. Kuratorka sekcji, Jagoda Murczyńska, zaprezentuje postaci autorek, artystek i reżyserek, które kształtują japońską kulturę w XXI wieku.

Uzupełnieniem wykładów będzie projekcja dokumentu o japońskim feminizmie "Nie ma się czego bać" w reżyserii Hisako Matsui. Reżyserka oddaje w nim głos swoim rówieśniczkom, które w czasie burzliwych lat 70. walczyły w Japonii o prawa kobiet, tworzyły pierwsze organizacje feministyczne i wprowadzały tematykę kobiecą na Uniwersytety. Opowiada także o ich indywidualnych życiorysach i wywalczanej przez lata niezależności.

W programie Akademii znajdzie się także prezentacja poświęcona kobietom w Korei. Paulina Cabańska i Marta Maria Matusik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza pokażą, jak na przestrzeni wieków zmieniała się sytuacja kobiet w koreańskim społeczeństwie, jak traciły i odzyskiwały samodzielność oraz w jaki sposób współczesna kultura kształtuje ich wizerunek.

Z kolei dr Adina Zemanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi obraz kobiet kreowany w tajwańskich filmach i serialach telewizyjnych z ostatnich kilku lat. Opowie także o wywodzących się z tradycji oraz współczesnych różnicach i podobieństwach w sytuacji kobiet i dyskursie kobiecości na Tajwanie i na chińskim kontynencie.

Zwieńczeniem cyklu poświęconego kobietom będzie dyskusja z udziałem zaproszonych na festiwal reżyserek: Miwy Nishikawy z Japonii i Kulikar Sotho z Kambodży oraz Justyny Tafel z Polski. Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o sytuacji kobiet na różnych polach działalności filmowej i różnicach w tym zakresie między kinem niezależnym, komercyjnym, rynkiem europejskim, hollywoodzkim i azjatyckim.

Stylowe kino gatunków

Drugi zestaw wykładów w ramach Akademii otworzą dwa wykładu poświęcone kinu gatunkowemu. Marcin Krasnowolski i Pierce Conran pokażą, w jaki sposób filmy Johna Woo, bohatera tegorocznej retrospektywy, zmieniły oblicze światowego kina akcji.

Tematem wykładu Dawida Głowni będzie z kolei "kaiju eiga". Godzilla, Gamera i King Kong mieli liczną rodzinę, a filmy z ich udziałem były nie tylko spektakularną rozrywką. Analiza ich ideologicznego i symbolicznego drugiego dna może ujawnić wiele intrygujących zależności, które do dziś są wykorzystywane przez filmowców - między innymi w pokazywanym na festiwalu "Love & Peace" Siona Sono.

Historia i społeczeństwo

Ważnym punktem programu Akademii będzie spotkanie z Kulikar Sotho, reżyserką z Kambodży, oraz prezentacja dotycząca kambodżańskiej kultury przygotowana przez Sethę Long-Kucharczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Pretekstem do wieczoru poświęconego trudnej historii przemysłu filmowego w tym kraju będzie film "Ostatni akt", pokazywany w sekcji konkursowej festiwalu.Dyskusja dotyczyć będzie stosunku młodego pokolenia do historii, ich sposobów na radzenie sobie z traumatycznymi doświadczeniami z okresu reżimu Czerwonych Khmerów, oraz odradzaniu się kultury we współczesnej Kambodży.

Pięć Smaków wraz z organizatorami projektu Stół Powszechny zaprosi także widzów do dyskusji związanej z aktualnymi wydarzeniami politycznymi. W debacie dotyczącej postrzegania mieszkających w Polsce imigrantów udział wezmą specjaliści: Ton Van Anh, dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz oraz dr Paweł Mościcki.

Wykłady i spotkania odbędą się w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilli Plater 51 oraz w Stole Powszechnym, ul. Jana Zamoyskiego 20.

Nie ma się czego bać, reż. Hisako Matsui

 

Kobiety i feminizm w Azji

 
13.11. piątek 16:00, MAiP
Oblicza tajwańskiej kobiecości we współczesnych filmach i serialach telewizyjnych - wykład dr Adiny Zemanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego


16.11. poniedziałek 16:00, MAiP
Od modan garu po nikushoku joshi. Współczesna kobieta japońska na przykładzie dzieł literackich i filmowych - wykład Nikodema Karolaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza


17.11. wtorek 15:00, MAiP
Kobieca nowa fala: reżyserki we współczesnym kinie japońskim - wykład Jagody Murczyńskiej, kuratorki sekcji


18.11. środa 16:00, MAiP
Gender za kamerą. Kobiety w przemyśle filmowym - dyskusja z udziałem reżyserek z Azji i Polski: Miwy Nishikawy, Kulikar Sotho, Justyny Tafel (w języku angielskim)


19.11. czwartek 16:00, MAiP
Kobiety w społeczeństwie Korei - wykład Pauliny Cabańskiej i Marty Marii Matusik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza


19.11. czwartek 20:30, MSN
Projekcja dokumentu o japońskim feminizmie "Nie ma się czego bać" w reżyserii Hisako Matsui

 

Wokół Pięciu Smaków

13.11. piątek 14:00, MAiP
Styl hongkońskich filmów Johna Woo, a światowe kino akcji XXI wieku - wykłady Marcina Krasnowolskiego i Pierce'a Conrana


16.11. poniedziałek 18:00, MSN
Archiwum w ruinach - wykład Sethy Long-Kucharczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, po seansie spotkanie i dyskusja dotycząca historii kina w Kambodży z udziałem reżyserki Kulikar Sotho oraz Sethy Long-Kucharczyk


18.11. środa 14:00, MAiP
Co próbują powiedzieć nam potwory? Społeczno-polityczny wymiar Kaijū eiga - wykład Dawida Głowni


18.11. środa 19:30, Stół Powszechny, ul. Zamoyskiego 20
Debata: Relatywizm ksenofobii: Jak dyskusja o uchodźcach zmieniła postrzeganie Wietnamczyków w Polsce.
Jakie czynniki wpływają na postrzeganie imigrantów z Azji? Kiedy i jak ulegają zmianom? W debacie wnioski z prowadzonych badań nad stosunkiem do cudzoziemców zaprezentują specjaliści: Ton Van Anh, dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz oraz dr Paweł Mościcki.

wstęp wolny

  

Parterem Akademii Azjatyckiej jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.