Rybie dziecko
Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie
Pokazy w kinie
Opis filmu
Życie Meebo toczy się wokół ryb. Od najmłodszych lat chłonie ona informacje o morskim świecie, jest „ryboholiczką” i wie o rybach wszystko – od gatunkowej specyfiki po niuanse smakowe. Niestraszne są jej bliskie spotkania z ośmiornicą. Otoczenie podchodzi do tej fascynacji rybim światem z dystansem, Meebo różni się od swoich rówieśników. W tym tkwi jednak jej urok – aura, którą wokół siebie roztacza, jest bez wątpienia ujmująca. Poza czystą fascynacją światem zwierząt, Meebo niesie w sobie ogromne pokłady życiowej afirmacji, którą gotowa jest się dzielić. Rybie dziecko to tak naprawdę filmowa interpretacja życiorysu jednego z najbardziej znanych i nieoczywistych japońskich celebrytów internetowych, Sakana-kuna – ichtiologa znanego ze swoich wystąpień, podczas których zawsze nosi rybią czapeczkę.
To kolejna kojąca biografia autorstwa Shuichiego Okity: historia nerda o łagodnym usposobieniu, którą reżyser rozwija w barwnym, nostalgicznym stylu. Przeplata szkolną dramę ze światkiem yakuzów, proekologiczną myśl łączy z realizmem magicznym. W filmowej wersji Sakana-kun jest kobietą – w roli tytułowego rybiego dziecka wystąpiła Non, jedna z najciekawszych aktorek (i reżyserek) młodego pokolenia, która słynie z nietypowych ról. Jej interpretacja neurotycznego Sakana-kuna przypomina o jednym z wcześniejszych filmów Okity, Opowieści o Yonosuke (2013), w której portretował postać równie naiwną, prostoduszną i czystą w swoich intencjach, co nietuzinkowy rybi specjalista. Jego/jej obecność w życiu innych bohaterów filmu zmienia ich bezpowrotnie. W tym właśnie tkwi siła tej nonkonformistycznej postaci, stale oscylującej w spektrum odmienności, jakiej ani przez moment się nie wstydzi.
tekst:
Łukasz Mańkowski
Shuichi Okita
Urodzony w 1977 roku w Saitamie, wielokrotnie nagradzany reżyser filmowy, który zasłynął specyficznym poczuciem humoru i autorskimi biografiami ekscentryków. Jest autorem kilkunastu filmów fabularnych. Przełomem w jego karierze była Opowieść o Yonosuke. W programie Japan Feel-Good prezentujemy trzy filmy Okity, które były zapraszane na festiwale na całym świecie i które oddają wyrazisty styl twórcy – jednego z najbardziej empatycznych obserwatorów japońskiej współczesności.
2009 Nankyoku ryōrinin / The Chef of South Polar
2012 Kitsutsuki to ame / The Woodsman and the Rain
2013 Opowieść o Yonosuke / Yokomichi Yonosuke / A Story of Yonosuke
2014 Taki wo mini iku / Ecotherapy Getaway Holiday
2016 Mohikan kokyōni kaeru / The Mohican Comes Home
2018 Mori, siedlisko artysty / Mori no iru basho / Mori, the Artist's Habitat
2020 Ora, Ora Be Goin' Alone
2021 Letnia opowieść / Kodomo wa wakatte agenai / One Summer Story
2022 Rybie dziecko / Sakana no ko / The Fish Tale