0
 

Program

Ojciec, syn i inne historie

Big Father, Small Father and Other Stories / Cha và con và
Wietnam, Francja, Holandia, Niemcy 2015, 102’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Dang Di Phan
scenariusz: Dang Di Phan
zdjęcia: K'Linh Nguyen
montaż: Julie Bézlau
muzyka: Chapelier Fou
obsada: Hai Yen Do Thi, Ha Phong Nguyen, Cong Hoang Le, The Vinh Troung, Quoc Viet Mai, Van Hoang Le, Thien Tu Nguyen, Thanh Truc Nguyen Thi, The Tam Chau
producent: Diep Hoang Nguyen, Paolo Bertolin, Tran Thi Bich Ngoc, Claire Lajoumard
produkcja: DNY Viet Nam Productions, Acrobates Films
język: wietnamski
barwa: kolor

nagrody i festiwale

Berlin IFF 2015, Hong Kong IFF 2015, Busan IFF 2015, Cinemasia Film Festival 2015, Riviera Maya IFF 2015; Tel Aviv LGBT IFF 2015, Seattle IFF 2015, Moscow IFF 2015, Vancuver IFF

Opis filmu

Vu studiuje fotografię w Sajgonie. Za dnia uwiecznia malownicze zakamarki miasta, w nocy podgląda neonowy świat klubów i niebezpiecznych rozrywek. Nie rozstaje się z aparatem, który wygląda jak modny retro gadżet, choć tak naprawdę jest prezentem, kupionym u przemytników za ciężkie pieniądze przez ubogiego ojca. Ojca, który snuje już plany wyswatania Vu za dziewczynę z rodzinnej wioski – choć chłopak uczucia kieruje raczej w stronę przystojnego współlokatora.

Dang Di Phan opowiada o Wietnamie przełomu wieków – nowych modelach życia, nowych aspiracjach, nowej wolności, ale także o impasie związanym z przewartościowaniem społecznych wzorców. Operuje kontrastami – ojciec Vu owładnięty jest patriarchalną obsesją przedłużania rodu, podczas gdy jego koledzy gotowi są poddać się sterylizacji, by zdobyć fundusze na nowy telefon. Celem nie jest tu jednak stawianie socjologicznych diagnoz. Reżysera interesują przede wszystkim emocje: od pożądania po frustrację, od lęku po nieskrępowaną radość życia. Ulice miasta, dżungla okalająca rzekę Mekong nabierają siły metaforycznej, stają się obrazem doświadczeń bohaterów. Fotograficzna pasja Vu jest tu nieprzypadkowa, znajduje swoje odbicie w zmysłowej, niezwykle dopracowanej wizualnej warstwie filmu.

Jagoda Murczyńska

Dang Di Phan

Urodzony w 1976 r., scenarzysta i reżyser. Po studiach na akademii filmowo-teatralnej pracował jako niezależny filmowiec i wykładowca na Uniwersytecie Hanoi. Jego pełnometrażowy debiut "Nie bój się, Bi" był nominowany do Złotej Kamery w Cannes, a "Ojciec, syn i inne historie" trafił do konkursu głównego Berlinale.

Filmografia:

2005 Sen / Lotus (short)
2006 Khi toi 20 / When I am 20 (short)
2010 Nie bój się, Bi / Bi, dung so! / Don’t be Afraid, Bi!
2014 Ojciec, syn i inne historie / Cha và con và / Big Father, Small Father and Other Stories

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu