Pięć Smaków w Domu

Archiwum - 9. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Jakub Szymczak: Wietnam młodych

W tegorocznym konkursie festiwalu Pięć Smaków oglądamy wiele filmów z silną perspektywą feministyczną, tworzonych przez kobiety i opowiadających historie z punktu widzenia silnej bohaterki. W tym kontekście "Ojciec, syn i inne historie” wietnamskiego reżysera Dang Di Phana sytuuje się na drugim biegunie – jest to historia kilku młodych mężczyzn, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie oraz ojca jednego z nich.

O bohaterach filmu „Ojciec, syn i inne historie” na pewno nie można powiedzieć, że są silni – są oni zagubieni, rozkojarzeni. Brakuje im mocnego zaczepienia w rzeczywistości, ambitnych planów. Żyją z dnia na dzień i nie rozumieją się ze starszym pokoleniem, które reprezentuje ojciec Vu, jedynego bohatera, który podjął studia. Konflikt pokoleniowy uwypukla się w relacji Vu z ojcem, który oczekuje od niego przedłużenia rodziny, co kontrastuje z homoseksualizmem syna.  Tłem dla zmagań z dorosłością i niepewnością jest Sajgon, przeludniona metropolia oraz dżungla, będąca celem męskich wycieczek.

To właśnie sfilmowane znakomicie tło i piękne zdjęcia ułatwiają odbiór filmu a praca dźwiękowców, szczególnie w przypadku odgłosów dżungli, jest nie do przecenienia. Sposób opowiadania historii może jednak przysparzać kłopotów. Film rozpoczyna się i kończy w momentach, które można uznać za przypadkowe. Wskakujemy w życie wietnamskich młodzieńców nagle i równie nagle zostajemy z niego wyrwani. Fabule brakuje jednoznacznych kulminacji a relacje między bohaterami czasami wydają się niejasne. Oczekując spójnej, dramatycznej fabuły, można się mocno filmem Dang Di Phana rozczarować. Jednak w momencie, kiedy zaakceptujemy fragmentaryczność historii i mnogość wątków oraz potraktujemy wszystkich, młodych bohaterów jako jednego, zbiorowego – film ogląda się bardzo dobrze. Za wadę uznaję jednak sekwencje zbyt enigmatyczne, niejasne – wątek baletowy,  scena seksu w błocie.

„Ojciec, syn i inne historie” jest interesującym formalnie, barokowym portretem młodych, wietnamskich mężczyzn, składającym się z wielu małych, niezależnych od siebie portretów.  Pomimo kilku niejasności, jest to na pewno ważna pozycja w filmografii reżysera i kinematografii Wietnamu.

Jakub Szymczak

„Ojciec, syn i inne historie”

Reżyser: Dang Di Phan

Premiera: 13 lutego 2015 (świat)

Produkcja: Wietnam

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.