0
 

Aktualności festiwalowe

20 listopada 2017

Czarny humor, dynamiczna akcja i nasycone kolorami kadry: mocny poniedziałek na Pięciu Smakach

Po intensywnym weekendzie czas na klimatyczny zestaw poniedziałkowych seansów, uzupełniony sporą dawką wiedzy o historii i współczesności Azji.

Już o 15:00 w Kinie Muranów drugi seans poruszającego filmu "Boat People. Uchodźcy z Wietnamu" w reżyserii Ann Hui, który przełamywał tabu dotyczące sytuacji w Wietnamie końca lat 70., a w dzisiejszej rzeczywistości wybrzmiewa zadziwiająco aktualnie.

O 17:00 w ramach Akademii Azjatyckiej odbędzie się wykład o współczesnej Indonezji - kraju siedmiuset języków i sześciu religii, w którym młode pokolenie stara się zdefiniować swoją tożsamość i pogodzić tradycyjne wartości z realiami dzisiejszego świata. Wykład Simony Sienkiewicz z Katedry Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego towarzyszy pokazowi filmu "Marlina: zbrodnia w czterech aktach" w reżyserii Mouly Suryi, która jest gościem festiwalu. 

Bhutański "Złoty kuzyn" to kolejna okazja do spotkania z twórcami z tego kraju, którzy przedstawią polskiej publiczności film dotykający ważkich kwestii społecznych, ubranych we wzruszającą, pełną dramatyzmu narrację o aranżowanym małżeństwie dwojga młodych ludzi. 

W ramach sekcji Nowe Kino Azji będzie można zobaczyć urzekająco fotografowany gangsterski film drogi, w którym sarkastyczne poczucie humoru spotyka się z melancholią - "Szerokiej drogi" Chung Mong-honga (reżysera i operatora, którego "Zagubiona dusza" zachwyciła widzów 8. Pięciu Smaków). W programie także "Obłąkany świat" Chun Wonga, intensywny psychologiczny dramat, który okazał się czarnym koniem Hongkońskich Nagród Filmowych. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z producentką Heiward Mak, która opowie o procesie powstawania filmu, ukazującego problem osób zmagających się z chorobami psychicznymi, a także o sytuacji kina niezależnego w Hongkongu.

Wśród konkursowych pokazów znajdzie się też "Pani K" Ho Yuhanga, błyskotliwy malezyjski kryminał z legendą hongkońskiego kina akcji, Karą Wai, w roli głównej. Po seansie będzie okazja do rozmowy z reżyserem filmu, którego widzowie festiwalu pamiętają także z pokazywanych w ramach 6. edycji "Bezpańskich psów".

Mocne wrażenia w poniedziałkowy wieczór zagwarantuje "Gra cieni" Kim Jee-wona, spektakularna historia ukazująca epizod z dziejów koreańskiego ruchu oporu, którego członkowie stają przed wyzwaniem niemożliwej do zrealizowania misji. Wartka akcja, niezwykłe choreograficznie sekwencje i nasycone mrokiem kadry to nie jedyne, co po seansie zostaje w pamięci.

Wieczorne seanse to także okazja do zajrzenia w świat japońskich przybytków rozkoszy - zamienionej w dom uciech łaźni z lat 70. i współczesnej internetowej agencji towarzyskiej. Słodkogorzkie historie z życia pracujących w nich kobiet, mocnych kobiecych postaci o skomplikowanych biografiach, to kino erotyczne w niezwykłym wydaniu - koncentrujące się nie tyle na scenach seksu, co na więzi między bohaterkami i ukazywaniu panoramy japońskiego społeczeństwa. Nasycona kolorami "Noc kociaków" Noboru Tanaki z 1973 roku i ukazujący neonowe Tokio "Świt kociaków" Kazuyi Shiraishiego z 2017 to doskonale dopełniające się obrazy, wciągające widza świetną muzyką i lekko prowadzonym scenariuszem.

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

PROGRAM FESTIWALU

HARMONOGRAM PROJEKCJI

 


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal