0
 

Aktualności festiwalowe

21 listopada 2017

Podróże w nieznane: wtorek z kinem drogi na Pięciu Smakach

Szósty dzień festiwalu to między innymi wyprawa do Indii, przejażdżki ulicami Bangkoku i droga przez indonezyjskie pustkowia, a także wykład poświęcony krajobrazom w chińskiej sztuce.

Już o godzinie 17:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wykład dr Marcina Jacoby, ukazujący rolę pejzażu i podróży poprzez góry i wody w chińskiej tradycji estetycznej, będący komentarzem do filmu "Rzeka czasu" Yanga Chao, a zarazem stanowiący ciekawy punkt odniesienia dla innych azjatyckich filmów drogi obecnych w programie festiwalu.

O tej samej porze w Kinotece pokaz jedynego filmu z Azji Południowo-Wschodniej, który znalazł się w programie tegorocznego Cannes: "Marlina: zbrodnia w czterech aktach" to pełen mocy, urzekający niezwykłymi kadrami obraz podróży tytułowej bohaterki, która szuka sprawiedliwości, odkrywając po drodze historie zapisane w piaskach rodzinnej wyspy. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Mouly Suryą.

Duchowa wyprawa w nieznane to wątek obecny zarówno w niezwykłym bhutańskim "Hema Hema" - opowiadającym o grupie ludzi udających się w miejsce odosobnienia, by metydować i odprawiać rytualne obrzędy - jak i kameralnym dokumencie "Długa droga" Weroniki Mliczewskiej, polskiej reżyserki opowiadającej o poszukiwaniu w Indiach spotkanej przelotnie kobiety.

W "Tacy jesteśmy" Ann Hui wyprawimy się do nieznanych turystom rejonów Hongkongu, odkrywając nieoczekiwane oblicze blokowisk Tin Shui Wai. We wtorkowy wieczór będziemy też krążyć po ulicach Hanoi w obrazoburczym "KFC" Le Binh Gianga oraz w zakamarkach stolicy Tajlandii, ukazanej z perspektywy japońskich ekspatów w "Nocach Bangkoku" Katsuyi Tomity. Obu konkursowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. 

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

PROGRAM FESTIWALU

HARMONOGRAM PROJEKCJI

 


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu