0
 

Aktualności festiwalowe

22 listopada 2017

Finałowa środa Pięciu Smaków: dokumenty, tajemnice i rytuały

W środowym programie znajdą się z jednej strony filmy zrealizowane w konwencji dokumentalnej, z drugiej - niezwykłe autorskie kreacje, prowadzące widzów w świat rytuałów, tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk.

Pokazy ostatniego dnia festiwalu rozpoczną się od "Tajemnicy" w reżyserii Ann Hui - jej debiutanckiego filmu, który został poddany pieczołowitej rekonstrukcji i na nowo zachwyca klimatycznymi zdjęciami zasnutego mgłą Hongkongu lat 70. To doskonały przykład nowofalowego kina, splatającego lokalne historie z hollywoodzkim kinem gatunkowym i zarazem wciągająca opowieść o intrygującej symbolice, ukazująca świat chińskich obrzędów i wiary w zabłąkane duchy.

Tajemnica / The Secret, reż. Ann Hui

Tuż po światowej premierze na odbywającym się właśnie największym festiwalu kina dokumentalnego na świecie, International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA), odbędzie się w Kinie Muranów pokaz bhutańsko-węgierskiej produkcji "Strażnik tradycji", ukazującej życie z pozoru zwyczajnej bhutańskiej rodziny, pielęgnującej dawne zwyczaje w zmieniającej się coraz szybciej rzeczywistości. Film koncentruje się na dorastającym rodzeństwie: dziewczynka urodziła się z duszą chłopca i zamiast gotować tradycyjne posiłki, woli grać w piłkę, a jej brat przyucza się do opieki nad rodową świątynią, choć bardziej interesują go profile koleżanek, które przegląda na portalu społecznościowym.

Dokumentalna rejestracja chińskich lat 90. będzie z kolei tematem kolejnego spotkania w ramach Akademii Azjatyckiej. Kuratorka wystawy poświęconej fotografce Danwen Xing, Magda Lipska, zaprezentuje unikalne archiwalne materiały ukazujące życie artystycznej awangardy w Chinach przełomu lat 80. i 90., w tym fotografie muzyków, performerów, filmowców, studentów zmagających się z politycznymi i społecznymi realiami, dla których przełomowym momentem były protesty na placu Tiananmen w 1989 roku. 

W środowym programie znajdzie się także ostatni konkursowy pokaz wykorzystującej reporterską stylistykę fabuły "Dhaka na żywo", ponurej historii o życiu w stolicy Bangladeszu ukazanej w ziarnistych, czarno-białych kadrach. 

Dwa ostatnie pokazy tegorocznych Pięciu Smaków to szansa na niezwykle mocne kinowe doznania. W Kinotece pokażemy efektowny, pełen szaleństwa "Tokyo Vampire Hotel" jednego z największych anarchistów japońskiego kina, Siona Sono. Reżyser zagłębia się tym razem w mroczne historie dwóch wampirzych klanów, walczących o władzę nad światem, w centrum fabuły stawiając niespodziewającą się niczego japońską nastolatkę, której nadnaturalne zdolności mogą zmienić bieg historii. 

Oficjalnym filmem zamknięcia Pięciu Smaków będzie bhutański "Hema Hema", ukazujący historię grupy osób udających się w tajne miejsce w celu odbycia religijnych rytuałów i medytacji. Połączenie lokalnych mitów z awangardową formą i szekspirowską dramaturgią to jedna z najbardziej oryginalnych fabuł reżysera Khentse Norbu, będącego zarazem buddyjskim duchownym. 

W trakcie uroczystego zakończenia festiwalu o godzinie 21:00 ogłoszone zostaną werdykty People's Jury, przyznającego nagrodę ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Jury NETPAC, przyznającego honorowe wyróżnienie organizacji wspierającej upowszechnianie azjatyckiego kina na świecie. 

   

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

PROGRAM FESTIWALU

HARMONOGRAM PROJEKCJI

 

 


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal