Archiwum - 8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
People's Jury 2014
People's Jury 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków:
Adam Horowski - studiował filozofię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonat kina, szachista, wielbiciel kotów i górskich wędrówek. Współredaktor tomu zbiorowego "Erotyzm, groza, okrucieństwo - dominanty współczesnej kultury" (2008). Obecnie przygotowuje książkę pod roboczym tytułem "Leksykon filmów postapokaliptycznych". Właśnie startuje jego blog (http://adamhorowski.pl/). Jurorem na Pięciu Smakach jest drugi raz z rzędu.
Adam Cybulski - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie rozpoczął studia doktoranckie. Do jego zainteresowań należy m.in. szeroko rozumiany filmowy postmodernizm, współczesna kinematografia francuska i japońska, kino grozy, aktorska twórczość Petera Sellersa oraz kino dokumentalne. Był członkiem People's Jury 7. edycji Pięciu Smaków. Związany jest z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym "Kontrast" oraz serwisem "Bad Taste", na łamach którego prowadzi cykl "Z dolnej półki" poświęcony urokom niskobudżetowego kina gatunkowego przełomu lat 80. i 90.
Agnieszka Grzegrzółka - Ma 24 lata. Jest studentką piątego roku na kierunku Biologia. Kinem interesuję się odkąd pamięta, jednak tylko w sferze hobbistycznej. Poza oglądaniem filmów, w wolnych chwilach lubi rozwijać swoje umiejętności krawieckie oraz lubi napić się dobrego, rzemieślniczego piwa.
Anna Lulewicz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, specjalność: Krytyka i Promocja Sztuki oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalność: Edukacja Medialna i Informatyka. Z zawodu pr-owiec i marketingowiec. Całą energię twórczą koncentruje w działania na polu filmowym - niemal kompulsywną konsumpcję filmowo-festiwalową oraz coraz częściej pisanie.
Katarzyna Szpot - absolwentka prawa, zarządzania mediami oraz filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach, pasjonatka dziennikarstwa wsłuchana w szepty miasta i opowieści z kuluarów sztuki. Publikowała m. in. w portalach Filmweb.pl i IRKA.com.pl oraz w Zarządzaniu Mediami. W wolnych chwilach z uporem bada kino azjatyckie i zasady estetyki japońskiej. Wierna filozofii Ozu, odmierza czas obrazami, godzinami fotografując lub przesiadując w blasku kinowych ekranów. Obecnie przygotowuje się do roli narratora w świecie mediów społecznościowych.
Magda Malinowska - kulturoznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2009 roku odpowiada za program i promocję Klubu Filmowego - jedynego kina studyjnego w Gdyni. Autorka tekstów do "Kina" oraz "Blizy, Kwartalnika Artystycznego", jedna ze współautorek tomu "Anatomia wyobraźni" pod red. S.J. Konefała. W 2013 roku weszła w skład People's Jury 7. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w Warszawie, a w tym roku przynależała do Jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Interesuje się kinem najnowszym, zwłaszcza przemysłem filmowym Hong Kongu i Korei Południowej.
Marek Michalak - Ma 30 lat. Filmem fascynował się od dziecka. Ma na swoim koncie półprofesjonalne próby pisania o nim (gazeta studencka, blog). Od kilku lat fascynuje się kinem Azji, a w szczególności produkcjami z Korei Południowej. Skończył Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień prowadzi od ponad 6 lat własną firmę - agencję eventową Exploring Events. W wolnym czasie spędza czas z przyjaciółmi, biega, pochłania muzykę i książki oraz oczywiście chodzi do kina.
Monika Popławska - absolwentka Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych (Historia ze specjalnością Historii Kultury) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Upodobanie do wielości zainteresowań (fotografia, malarstwo, zjawisko transgresji w sztuce) stara się poszerzać wiedzą filmoznawczą i umiejętnościami redakcyjnymi. Kino z kręgu kultury azjatyckiej ceni za sposób konstruktywnego przedstawiania fabuły, oryginalne podejście do formy gatunku (horroru), kreowanie niesamowitego klimatu oraz niebanalne wykorzystanie możliwości współczesnej techniki filmowej (efekty specjalne).
Patrycja Rup - Animatorka kultury, z wykształcenia ekonomistka. Studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (Media Interaktywne i widowiska) w Poznaniu. Członkini i współzałożycielka Kolektywu 1a - Stowarzyszenia zajmującego się praktykami artystyczno - społecznymi oraz animującego Wzgórze Św. Wojciecha w Poznaniu (https://www.facebook.com/kolektyw1a). Obecnie działa w Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte przy organizacji Festiwalu Short Waves.
Paulina Tu - pracuje jako tłumacz i nauczyciel języka chińskiego. Z wykształcenia sinolog i psycholog, a prywatnie żona Tajwańczyka. Interesuje się kinem chińskojęzycznym, w szczególności tajwańskim. W filmie najbardziej ceni nienachalne ukazanie problemów danego społeczeństwa. Lubi obserwować jak ludzie w danym kraju pokazują samych siebie na ekranie, co chcą obnażyć przed innymi, czym się pochwalić a jakich tematów wolą nie dotykać.
Opiekę merytoryczną nad jurorami sprawować będą:
Edyta Jarząb - filmoznawczyni publikująca w mediach drukowanych i elektronicznych ("FILM", "Dziennik Gazeta Prawna", "Magazyn Stowarzyszenia Filmowców Polskich", Portalfilmowy.pl). Współtworzyła redakcję elektronicznego magazynu Portalfilmowy.pl od początku jego powstawania. Współpracowała również z mediami międzynarodowymi: "The Hollywood Reporter", "Dazed & Confused". Pisze scenariusze filmowe i realizuje krótkie formy dokumentalne.
Sławomir Wasiński - filmoznawca oraz krytyk filmowy. Był członkiem People's Jury w obu poprzednich edycjach. Specjalizuje się w kinematografii azjatyckiej. Interesuje się kinem dokumentalnym, fantastyką, sci-fi i horrorem w każdym wydaniu. Jest autorem książek "O kinie wartościowym" (2010) oraz "Buntownik neonowego boga. O kinowej i telewizyjnej twórczości Tsai Ming-lianga" (2013). Publikował m.in. na portalach Filmweb.pl, Stopklatka.pl, w Krytycznym Magazynie Internetowym "Verte", a także w czasopismach: "Litteraria Copernicana", "EKRANy". Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat poetyki kina samurajskiego.