0
 

Aktualności festiwalowe

17 listopada 2017

Intensywny piątek na Pięciu Smakach: rozmach tollywoodu i japońska erotyka

Pani K, reż. Ho Yuhang

Piątkowy wieczór to na festiwalu szansa na spotkanie z obfitującym w mocne wrażenia kinem gatunkowym, ale do kinowych sal zapraszamy już od południa.

Seanse filmów "Letni śnieg" i "Nadejdzie nasz czas" to nie tylko wyjątkowe pozycje z dorobku bohaterki tegorocznej retrospektywy, Ann Hui, ale też okazja do spotkania z producentem Rogerem Lee, który od podszewki zna świat hongkońskiego kina, a w czasie rozciągającej się na kilka dekad kariery pracował z największymi lokalnymi twórcami - w tym Johnem Woo czy Tsui Harkiem.

O godzinie 17:00 w Muranowie pojawi się z kolei najmłodsze pokolenie tej kinamatografii - twórcy krótkich metraży zakwalifikowanych do programu Fresh Wave, działającego pod patronatem Johnnego To. Cztery zaskakujące, wciągające produkcje pokazują talent młodych twórców do zabawy konwencjami gatunkowymi i budowania wciągających, dynamicznych historii. Po seansie z widzami spotkają się reżyserki Michelle Hung Tsz-ching i Ashley Cheung oraz operator Eric Tsang.

Trzeciego dnia festiwalu to kolejne spotkania z Bhutanem: pokaz lirycznej opowieści o przyjaźni człowieka z nietypowym domowym zwierzakiem, "Norbu, mój kochany jak" oraz międzynarodowa premiera "Zepsutego świata", pełnej emocji historii rozgrywającej się we wspóczesnym, szybko zmieniającym się Bhutanie, nagrodzonej dwoma statuetkami w czasie tegorocznego rozdania Bhutańskich Nagród Filmowych. O bhutańskim kinie głównego nurtu i powstawaniu filmu opowiedzą aktorka Lhaki Dolma i producent Pema Tshering. Uzupełnieniem filmowych projekcji będzie poświęcony Bhutanowi wykład, który o 17:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprezentuje dr Joanna Wardęga z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O 19:00 w Kinotece wystartuje maraton z Bahubalim: dwie części epickiej sagi, której bohaterem jest tytułowy wojownik to gwarantowane łzy wzruszenia i palce zaciskane z emocji na poręczach kinowych foteli.

Wieczorne godziny to także doskonała szansa na spotkanie z wyrafinowanym kinem akcji: wysmakowanym stylistycznie, realizowanym w jazzowym rytmie "Człowiekiem z Tokio" mistrza Seijuna Suzuki, który inpirował Tarantino, Jarmusha i Kitano oraz konkursową "Panią K", w elegancki sposób łączącą dynamiczną akcję z psychologiczną wrażliwością i nostalgią za minionym kinem. O filmie porozmawiać będzie można z reżyserem, Ho Yuhangiem, prywatnie kinofilem i wielbicielem książek Kapuścińskiego.

Mocnym akcentem na koniec piątkowego programu będą projekcje z sekcji Roman Porno: zaskakujące, awangardowe japońskie kino erotyczne, portretujące japońskie społeczeństwo z nietypowej perspektywy. "Wilgotni kochankowie" z 1973 roku i inspirowana nimi "Wilgotna kobieta na wietrze"z 2016 to niesztampowe, fascynujące kino, na długo zapadające w pamięci zdecydowanie nie tylko ze względu na pikantne sceny.

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

PROGRAM FESTIWALU

HARMONOGRAM PROJEKCJI

 

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal