0
 

Aktualności festiwalowe

16 listopada 2017

Drugi dzień festiwalu: spotkania z gośćmi z Hongkongu i Chin

"Made in Hong Kong", reż. Fruit Chan, Hongkong 1997

Drugi dzień festiwalu obfituje w okazje do zapoznania się z historią kinematografii Hongkongu oraz działalności artystów w Chinach. 

O 15:15 w Muranowie odbędzie się wyjątkowy pokaz odrestaurowanej kopii kultowego filmu "Made in Hong Kong" Fruit Chana, powstałego dokładnie 20 lat temu, w roku przejścia Hongkongu pod chińskie zarządzanie. O najnowszej historii kinematografii Hongkongu oraz o pracy z jedną najbardziej znanych i zasłużonych hongkońskich reżyserek opowie producent Roger Lee w spotkaniach po projekcjach filmów "Proste życie" i "Letni śnieg". 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi widzów festiwalu na specjalnie dla nich przygotowane kuratorskie oprowadzanie po wystawie Danwen Xing, fotografki dokumentującej życie chińskiej awangardy - performerów, filmowców, muzyków buntujących się przeciwko chińskiej rzeczywistości w latach 80. i 90. XX wieku. Oprowadzanie uzupełni prezentacja dwóch filmów jednego z najbardziej znanych i niepokornych chińskich dokumentalistów, Wu Wengwuanga.

O 20:15 w Kinotece będzie miał miejsce pokaz filmu "Rzeka czasu" w reżyserii Yanga Chao, jednego z reżyserów tzw. Szóstej Generacji chińskich filmowców, który w czasach studenckich był także związany ze środowiskiem portretowanym przez Danwen Xing. Jego najnowsza produkcja to epicki fresk, nawiązujący do tradycyjnego malarstwa i poezji, pokazujący złożony portret współczesnych Chin, poszukujących własnej tożsamości. W spotkaniu po seansie będzie szansa porozmawiania z reżyserem o jego inspiracjach oraz sytuacji autorskiego kina w chińskich realiach. 

Czwartkowe seanse to także pierwsze projekcje filmów tegorocznego konkursu: filipińskiej, zaangażowanej politycznie produkcji "Ciemna jest noc" Adolfo Alixa Jr., w której reżyser pokazuje dramaty polityki antynarkowej w Manili z nietypowej perspektywy, a także wyprodukowanego w Hongkongu "Czystego interesu", ukazującego z kafkowskim humorem rzeczywistość prowincjonalnego chińskiego miasteczka. 

Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez widzów seansów będzie "Żona dla Rip Van Winkle" Shunjiego Iwai, twórcy szczególnie cenionego za unikalny styl wizualny i awangardowy sposób prowadzenia narracji. Jego najnowszy film, prezentowany w sekcji Asian Cinerama, to surrealistyczna podróż przez współczesne Tokio, opowieść o młodej kobiecie, poszukującej własnego głosu i niezależności. 

Żona dla Rip Van Winkle / A Bride for Rip Van Winkle, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016 

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

PROGRAM FESTIWALU

HARMONOGRAM PROJEKCJI


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal