Aktualności festiwalowe

09 listopada 2017

Akademia Azjatycka: cykl wykładów towarzyszących festiwalowi

Rzeka czasu, reż. Yang Chao

Akademia Azjatycka to cykl wykładów pogłębiających tematykę festiwalowych filmów: okazja do poznania społeczno-kulturowych kontekstów, estetycznych tradycji, relacji między kinem a codziennym życiem i bieżącymi wydarzeniami w Azji.

W tegorocznej odsłonie cenionych przez widzów spotkań pojawią się wykłady poświęcone zarówno tematom politycznym jak i estetycznym. Zaproszeni eksperci opowiedzą między innymi o kulturze Bhutanu i Indonezji,  a także o wpływie tradycyjnej chińskiej estetyki na współczesne kino oraz znaczeniu dorobku zmarłego w tym roku japońskiego mistrza Seijuna Suzuki dla światowego kina gangsterskiego.

Szczególne miejsce w programie akademii zajmie debata poświęcona polityczno-ekonomicznym uwikłaniom współczesnego kina Hongkongu. O niezależnym i komercyjnym hongkońskim kinie rozmawiać będą festiwalowi goście z Azji: Heiward Mak, Ho Yuhang, Lam Wing-sum, Ashley Cheung, Michelle Hung, Eric Tsang oraz Jacqueline Tong. 

Wykłady odbywać się będą w sali seminaryjnej (sala na górze) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Pańskiej 3. Partnerem debaty poświęconej kinu Hongkongu jest Wajda School. Wstęp wolny. 

PEŁNy PROGRAM 

debata: HONGKONG

Bliskie spotkania

Oprócz sesji pytań i odpowiedzi z udziałem zaproszonych gości, które będą miały miejsce po seansach ich filmów, w programie znajdą się także pogłębione dyskusje. W czasie spotkania z reżyserkami Naoko Ogigami i Dechen Roder będzie można dowiedzieć się więcej o środowisku filmowym Japonii i Bhutanu, a hongkoński producent Roger Lee opowie o swojej współpracy z bohaterką tegorocznej retospektywy, Ann Hui. O realizacji dokumentu w Indiach opowie też młoda polska reżyserka, Weronika Mliczewska. Z kolei na spotkaniu z podróżniczką Renatą Koper będzie można posłuchań bhutańskich baśni i legend.

Spotkania odbywać się będą w Kinie Muranów i w Kinotece. 
Wstęp wolny. 

PEŁNy PROGRAM


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal