0
 

Aktualności festiwalowe

07 listopada 2017

Debata: Hongkong – między kinem autorskim a głównym nurtem

Made in Hong Kong, reż. Fruit Chan

W festiwalową sobotę, 18 listopada, Pięć Smaków zaprasza do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na debatę poświęconą obecnej kondycji oraz przyszłości hongkońskiego.

Kino Hongkongu przeszło w ciągu ostatnich dwudziestu lat ogromną transformację. Po kryzysie, jakiego doświadczyło w pierwszej połowie lat 90. i zmianach politycznych związanych z przejściem miasta pod administrację Chin w 1997 roku, na nowo poszukuje tożsamości. Kształtuje ją tak lokalny rynek i twórcy podejmujący tematy zakorzenione w hongkońskich realiach, jak rewolucja, którą przyniosło otwarcie rynku chińskiego na początku XXI wieku i idącą za tym kwestię systemu cenzorskiego oraz niezliczonych koprodukcji hongkońsko-chińskich.

O tożsamości kina Hongkongu oraz jego przyszłości i zmianach w systemie produkcyjnym w kontekście rynku chińskiego i panazjatyckiego rozmawiać będą Heiward Mak – producentka "Obłąkanego świata", Lam Wing-sum – scenarzystka "Zapisków z przyjaźni", Ho Yuhang – reżyser i scenarzysta "Pani K", młodzi filmowcy z programu Fresh Wave – reżyserki Ashley Cheung i Michelle Hung oraz operator Eric Tsang, a także managerka programu Akademii Azjatyckich Nagród Filmowych - Jacqueline Tong.

Moderacja: Chanel Kong – dyrektor festiwalu Los Angeles Asian Pacific Film Festival oraz programerka takich wydarzeń jak London East Asia Film Festival, specjalizująca się w azjatyckim kinie gatunkowym.

Debata w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Heiward Mak

producentka filmu "Obłąkany świat"
[konkurs Nowe Kino Azji / Asian Cinerama]

Urodzona w 1984, studiowała design na Politechnice w Hongkongu oraz media na Uniwersytecie w Hongkongu. Pracowała jako scenarzystka, montażystka i asystentka reżysera, jej debiutancki krótki metraż otrzymał nagrody na festiwalach filmów krótkometrażowych w Hongkongu i Tajwanie. Pracowała z Pang Ho-cheungiem nad scenariuszem "Love in a Puff" (2009), jednym z największych przebojów hongkońskiego box office'u, który doczekał się już dwóch sequeli i otrzymał nagrodę za scenariusz w ramach Hong Kong Film Awards.

Wyreżyserowała sześć pełnometrażowych filmów, realizowała teledyski i reklamy.

"Obłąkany świat" jest jej producenckim debiutem. Film miał premierę na festiwalu w Toronto, otrzymał szereg nominacji i nagród (m.in. na festiwalach w Osace, Hongkongu, Golden Horse na Tajwanie oraz w ramach hongkońskich nagród filmowych).

LAM Wing-sum

scenarzystka filmu "Zapiski z przyjaźni"
[Asian Cinerama]

Popularna hongkońska pisarka, autorka powieści fantastycznych, romantycznych opowiadań i thrillerów psychologicznych. Opublikowała 59 powieści, cztery zbiory opowiadań i trzy tomy esejów, obejmujących lata 1999-2017. Dwie z jej książek zostały dotychczas zaadaptowane na filmy – "Magic Kitchen" (2004) i "Virtual Recall" (2010).

"Zapiski z przyjaźni" to jej pierwszy oryginalny scenariusz, doceniony przez krytykę filmową i widzów. Przyniósł jej między innymi nominację do Golden Horse Film Awards, Hong Kong Film Awards, China Film Director's Guild Awards oraz nagrody za najlepszy scenariusz na Golden Screen Awards, Beijing College Student Film Festival, China Filmmakers Association Cup oraz Hamilton Behind the Camera Awards China.

Ho Yuhang

reżyser filmu "Pani K"
[konkurs Nowe Kino Azji]

Urodzony w 1971 w Petaling Jaya, studiował inżynierię na Uniwersytecie Iowa. Z filmem zetknął się po powrocie do Malezji, pracując jako producent reklam i programów telewizyjnych. Wyreżyserował  kilkanaście  niezależnych  krótkich  metraży,  fabuł  i dokumentów, docenianych przez krytykę i wielokrotnie nagradzanych, m.in. na festiwalach w Nantes, Rotterdamie i Locarno.

Jego "Bezpańskie psy", pierwszy malezyjski film zakwalifikowany do konkursu na festiwalu w Wenecji, pokazywane były w ramach sekcji "Focus: Malezja" na 6. Pięciu Smakach.18 listopada, sobota, 15:30, wstęp wolny
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Partnerzy: Akademia Azjatyckich Nagród Filmowych (AFAA), Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wajda School.
 

Wywiad z Nansun Shi o kinie Hongkongu

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu