0
 

Aktualności festiwalowe

03 listopada 2017

Konkurs Nowe Kino Azji: niezależne głosy azjatyckich twórców

Noce Bangkoku, reż. Katsuya Tomita, Japonia 2016

Jak co roku szczególne miejsce w programie Pięciu Smaków zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji. Obejmuje ona selekcję filmów, które w szczególny sposób zapisały się w panoramie najnowszych azjatyckich produkcji. 

To przede wszystkim nowe głosy kina – reżyserzy i reżyserki z niewielkim, ale już znaczącym dorobkiem, filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni.

O festiwalowe Grand Prix rywalizować będą wyjątkowe, szeroko dyskutowane produkcje z Indonezji, Tajwanu, Hongkongu, Bangladeszu, Malezji czy Japonii. W finałowej jedenastce znalazło się wiele filmów, których twórcy w niezwykle oryginalny sposób podchodzą do konwencji gatunkowych - takich jak western, kryminał, kino akcji - łącząc je z autorskim podejściem i w zaskakujący sposób komentujących współczesną rzeczywistość. W znakomitej większości są to produkcje niezależne, nierzadko stawiające mocne tezy i niewygodne pytania związane z obecną sytuacją społeczną i polityczną. 

NAGRODA

Laureata ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrody w wysokości 3500 EUR wybierze People's Jury, złożone z fascynatów kina i wielbicieli kultur Azji. Swoje honorowe wyróżnienie jednemu z konkursowych filmów przyzna także Jury NETPAC, międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój azjatyckiego kina.

GOŚCIE

Większości konkursowych projekcji towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości 11. Pięciu Smaków znajdą się Ho Yuhang (Malezja), Le Binh Giang (Wietnam), Mouly Surya (Indonezja), Dechen Roder (Bhutan), Heiward Mak (Hongkong), Daisuke Miyazaki (Japonia) oraz Katsuya Tomita (Japonia).

Yamato (Kalifornia), reż. Daisuke Miyazaki

Filmy zakwalifikowane do konkursu Nowe Kino Azji: 

Konkurs Nowe Kino Azji

Kalendarz Projekcji


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal