0
 

Archiwum - 8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Po twoim trupie

Over Your Dead Body / Kuime
Japonia 2014, 90’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Takashi Miike
scenariusz: Kikumi Yamagishi
zdjęcia: Nobuyasu Kita
montaż: Kenji Yamashita
muzyka: Koji Endo
obsada: Ebizō Ichikawa, Ko Shibasaki, Hideaki Itō, Miho Nakanishi, Maiko, Toshie Negishi, Hiroshi Katsuno, Ikkō Furuya
producent: Misako Saka, Shigeji Maeda
język: japoński
barwa: kolor

Opis filmu

Takashiego Miike zabawy z konwencją horroru ciąg dalszy. Po "Nieodebranym połączeniu" i "Lekcji zła", w których japoński reżyser rozprawiał się odpowiednio z formułą J-horroru i filmów o psychopatach, przyszła pora na jedną z najsłynniejszych, rodzimych legend o duchu Oiwy (Yotsuya Kaidan). Spisana przez Nanboku Tsuryuę IV w 1825 r. na potrzeby teatru kabuki stała się kulturowym fenomenem, którego zjawiskowość kino jeszcze mocniej utrwaliło. Filmowcy ponad trzydzieści razy przenosili na ekran historię Tsuruyi, rzekomo nawiązującą do autentycznych wydarzeń z czasów szogunatu Tokugawów. Pierwszą wersję z 1921 nakręcił pionier japońskiego kina, Shōzō Makino a (jak do tej pory) ostatnią – Takashi Miike, kto wie czy nie najpracowitszy reżyser świata a z całą pewnością jeden z najbardziej kultowych ze współcześnie tworzących azjatyckich filmowców.

Punktem wyjścia filmu twórcy "Lekcji zła" jest ulubiony motyw kina postmodernistycznego: wzajemne przenikanie się sztuki i życia. Historia nieszczęśliwej Oiwy i jej niegodziwego, okrutnego męża Iemona, który dla perspektywy kariery i ożenku z Ume, dziedziczką bogatego rodu, morduje żonę wraz z kilkuletnim synem, staje się treścią nowatorskiego przedstawienia teatralnego. Nieoczekiwanie fabuła Yotsuya Kaidan znajduje odzwierciedlenie w życiu prywatnym odtwórców głównych ról. Kousuke (Imeon) porzuca swą dotychczasową partnerkę Miyuki (Oiwa) dla młodej aktorki, występującej w roli Ume. Zrozpaczona kobieta zaczyna utożsamiać się z graną w przedstawieniu postacią i powoli pogrążać w obłędzie. Stan psychiczny bohaterki staje się pretekstem do zmiany narracyjnej perspektywy z obiektywnej na subiektywną. Miike wraz z rozwojem akcji zagęszcza atmosferę: elementy sztuki teatralnej pojawiają się w rzeczywistości pozafikcyjnej, aktorzy przestają odróżniać wykreowane na scenie postaci od ich rzeczywistych tożsamości, senne koszmary nawiedzają bohaterów, a narracja ulega niepokojącej inwersji. Taktyka coraz bardziej absurdalnego zagęszczanie przekazu aż do tyleż zaskakującego, co kuriozalnego finału nie pozostawia wątpliwości, że "Po twoim trupie" jest obrazem zrodzonym z postmodernistycznego autotematyzmu.

Takashi Miike, mistrz pastiszu, w jednym z wywiadów przyznał ponoć, że nie cierpi horrorów. Być może dlatego, choć pozornie "Po twoim trupie" zachowuje wymogi nastrojowego horroru speuntowanego w finale makabrą, nie jest on w istocie horrorem. Albo inaczej: jest kinem grozy, które żywi się sobą i opowiada o sobie samym. Rzecz jasna, poruszony w obrazie Miike temat niebezpiecznych związków sztuki i rzeczywistości, mogłyby skłaniać do pogłębionych interpretacji tychże relacji, ale mam wrażenie, że Takashi Miike miałby wiele zabawy przysłuchując się tego rodzaju dywagacjom. Ale bez względu na intencje reżysera, dla każdego fana kina, "Po twoim trupie" pozostanie wizualną ucztą dowodzącą, że twórca "Gry wstępnej" jest niezrównanym mistrzem filmowej reżyserii i artystą o niezwykłej, filmowej wyobraźni.

Krzysztof Gonerski

Takashi Miike

Urodzony w 1960 roku kultowy japoński reżyser, znany z ekstremalnych treści i form filmowych, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. za "Grę wstępną", "Ichiego Zabójcę", "13 zabójców". Jego reżyserski dorobek obejmuje już ponad 90 tytułów.

Wybrana filmografia:

1999 Gra wstępna / Odishon / Audition
2001 Ichi Zabójca / Koroshiya / Ichi the Killer
2007 Sukiyaki Western Django
2010 13 zabójców / Jusan-nin no shikaku / 13 Assassins 
2011 Ichimei / Hara-Kiri: Death of a Samurai
2013 Słomiana tarcza / Wara no tate / Shield of Straw

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu