Sylwestrowe playlisty Radia Azja
W przerwach od oglądania filmów polecamy playlisty przygotowane przez festiwal Radio Azja - wydarzenie muzyczne, które od roku 2013 przybliża dokonania niezależnych twórców z Azji Południowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Festiwal Muzyczny Radio Azja przygotował 4 specjalne playlisty z azjatycką muzyką na dobry początek 2021 roku!
W ramach Radia Azja na scenach warszawskich klubów i teatrów zabrzmiały między innymi śpiewy buddyjskich mnichów i ekstatyczne zawodzenia koreańskich rockmanów, dzikie pieśni chińskich stepów i jęki płonącej wiolonczeli, arcydzieła minimalizmu i jazzowe akrobacje, synth-popowe podkłady i zbuntowany tajski soul. Kolejna edycja wydarzenia, która odbędzie się po rocznej przerwie, zaplanowana została na grudzień 2021.
Cztery muzyczne kompilacje Radia Azja dostarczą wyjątkowych energetycznych imprezowych rytmów na sylwestrowy wieczór i kojących dźwięków na pierwsze styczniowe poranki! Na falach radioazjowego Spotify można posłuchać tanecznej muzyki w klimacie 60-tych i 70-tych z Indonezji, Japonii, alternatywnych hip-hopowych kawałków z Indii, Korei i Wietnamu, słodkich, wpadających w ucho piosenek z gitarą, a także psychodelicznych i hipnotyzujących kompozycji, które same w sobie są swoistą podróżą w odległe zakątki Azji. Każda playlista to ponad cztery godziny starannie wyselekcjonowanych utworów, zaskakujące fuzje gatunków i nieoczywiste motywy, które uświadamiają, jak wiele ciekawej muzyki jest jeszcze do odkrycia!
Playlisty Radia Azja na Spotify
Radio Azja Retro Sounds
Radio Azja Retro Sounds to przede wszystkim utwory z lat 60-tych i 70-tych z Japonii, Korei, Kambodży czy Wietnamu. Piękne, pełne słodyczy, taneczne melodie w wykonaniu legendarnych artystów, takich jak Sinn Sisamouth, Park Kwang Soo czy Kim Jung Mi, przeplatają się z elementami psychodelicznego rocka w wydaniu Osamu Kitajimy, czy formacji Dengue Fever. W kompilacji pojawiają się zaskakujące współczesne interpretacje kultowych utworów - np. tajska wersja "Come together" Beatlesów i "Lucy in the Sky with Diamonds". Warto też zwrócić uwagę na projekt Yamasuki Singers, pseudo-japoński koncept album autorstwa Daniela Vangarde'a i Jeana Klugera i ich piosenkę Yama Yama, która pojawiła się w ścieżce dźwiękowej do serialu Fargo 2.
Radio Azja Hip-hop Beats
Playlista Radio Azja Hip-hop Beats prezentuje wybranych artystów alternatywnej i mainstreamowej sceny hip-hopowej z Indii, Japonii, Wietnamu, Korei i Malezji. Przedstawiamy ponad sześćdziesiąt utworów, w których hip-hopowe rytmy w sposób zaskakujący i nieoczywisty łączą się z jazzem, funky i lokalnym brzmieniem. Inspiracją dla stworzenia kompilacji był prezentowany podczas 14. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków film "Wersy ulicy", którego akcja oparta jest na biografiach dwóch kultowych indyjskich raperów: Divine'a i Naezy'ego. Playlista zawiera także utwory wietnamskiego rapera Wowy'ego, autora energetycznych utworów ze ścieżki dźwiękowej do "Rom". Wśród artystów japońskich odnaleźć można m.in. żeński duet Chelmico, którego piosenki można usłyszeć w filmie "Córki".
Radio Azja Soothing Sounds
Radio Azja Soothing Sounds to doskonała propozycja na spokojny wieczór lub leniwy poranek. Kojące dźwięki i melodyjne utwory w wykonaniu wybranych artystów scen alternatywnych z Indii, Malezji, Japonii, Korei i Nepalu przypadną do gustu miłośnikom alternatywnego popu, poetyckich ballad oraz folkowych i anty folkowych kompozycji. Wśród prezentowanych artystów znalazły się zespoły, których koncerty podziwialiśmy już w trakcie Festiwalu Radio Azja: Rasmee Wayrana, Jeong-Cha-sik, Night, czy Hyunjin Bek, a także artyści, których mamy nadzieję gościć podczas kolejnych edycji wydarzenia: Venopian Solitude czy Shugo Tokumaru. Na playliście znalazło się także kilka utworów Ankura Teewari, autora ścieżki dźwiękowej do filmu "Wersy Ulicy", z którym mieliśmy okazję rozmawiać podczas 14. edycji Pięciu Smaków.
Radio Azja Deep Trip
Radio Azja Deep Trip to propozycja dla wielbicieli ambientu, minimalizmu, długich dźwięków, zapętlonych motywów i brzmień eksperymentalnych. Wśród wybranych artystów usłyszeć można niezapomnianych twórców, którzy pojawili się już w programie festiwalu Radio Azja: Midori Takadę, Hiromichiego Sakamoto, Asunę, Masayoshiego Fujitę, czy indonezyjski duet Senyawa. W kompilacji dominują brzmienia elektroniczne połączone z dźwiękami instrumentów akustycznych: fortepianu, wibrafonu, gongów, czasem gamelanu i wysublimowanych wokali. Playlista Radio Azja Deep Trip to angażująca i wymagająca skupienia muzyczna podróż w odległe przestrzenie, silnie oddziaływująca na wyobraźnię oniryczna opowieść, która może pomóc w rytuale przejścia w Nowy Rok.