Program 2019
Trzynasta edycja Pięciu Smaków była niezwykłym zderzeniem żywiołów. Atmosfera spokojnej japońskiej prowincji przeplatała się z klimatem tętniącego życiem Hongkongu, a pozornie beztroscy millenialsi spotkali się ze starymi azjatyckimi zjawami.
Podczas 13. edycji festiwalu zaprezentowaliśmy blisko 40 filmów pełnometrażowych!
Zapach oceanicznej bryzy na plaży Okinawy, chrzęst piasku na tybetańskich bezdrożach, błysk światła w szybie hongkońskiego wieżowca: różnorodność krajobrazów Azji znalazła swoje odbicie w jej bogatej i zaskakującej całą paletą doświadczeń kinematografii.
13. edycja festiwalu była okazją do poznania autorskich głosów młodych i uznanych reżyserów z Korei Południowej, Bhutanu, Tajlandii czy Wietnamu. Odkrywaliśmy uroki i bolączki Japonii peryferyjnej: portowych miast, przedmieść i marginesów. Zaprezentowaliśmy filmy cieszące się szczególnym uznaniem jurorskich gremiów. Szczególną uwagę poświęciliśmy Hongkongowi, przeżywającemu w tym samym czasie poważny kryzys polityczny: naszym gościem był Fruit Chan, gwiazda tamtejszego kina niezależnego. W programie znalazło się też miejsce dla soczystego kina gatunkowego: groza, akcja i przewrotne komedie były doskonałym remedium na warszawską listopadową aurę. Wyjątkowym wydarzeniem była polska premiera filmu "Smak pho" oraz spotkania z jego twórcami.
Sekcje programowe 13. AFF Pięć Smaków:
Sekcja konkursowa co roku prezentuje filmy ambitne, niepokorne, śmiało łączące kino gatunkowe ze społeczną wrażliwością. To przekrój przez kinematografie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej: od Indii i Wietnamu po Bhutan i Tajwan. W filmach przewijają się tematy lokalne i żywo dyskutowane na całym świecie, a także przejmujące osobiste i rodzinne historie. Nagrodę główną w konkursie przyznało People's Jury - grupa amatorów i półprofesjonalistów, którzy w toku prowadzonych równolegle z festiwalem warsztatów wyłonili zwycięzkie filmy Festiwalu.
Kino japońskich peryferii na poważnie i z przymrużeniem oka. Szansa na spotkanie z mieszkańcami przedmieść i małych miasteczek, mierzących się z codziennymi problemami, szukającymi miłości i znajdującymi równowagę między tradycyjnymi zwyczajami a współczesnym sposobem życia. Twórcy sięgający po nieobecne w głównym nurcie tematy i estetyki, mający niekonwencjonalne i śmiałe pomysły na wykorzystanie gatunkowych wzorców.
Przegląd twórczości hongkońskiego wizjonera, który w oryginalny sposób łączy tematy polityczne z erotyką, brawurowo przekracza estetyczne granice, w zaskakujący sposób portretuje multietniczne, nowoczesno-tradycyjne, wschodnio-zachodnie społeczeństwo metropolii.
To co najlepsze w azjatyckim kinie głównego nurtu: autorskie spojrzenia na rzeczywistość i oryginalne ujęcia gatunkowych konwencji, czyli filmy nominowane i nagradzane przez Akademię Azjatyckich Nagród Filmowych.
Wyjątkowi twórcy od lat związani z festiwalem i ich najnowsze produkcje: niesztampowe narracje, olśniewające zdjęcia i zaskakująca tematyka.
Spotkania na styku kultur: polskie kino w dialogu z Azją.
Krwawe, baśniowe i psychologiczne strachy z azjatyckim znakiem jakości.
Lista filmów
Projekcje
W odpowiedzi na prośby miłośników całodziennego przesiadywania w kinie oraz amatorów radosnej festiwalowej atmosfery - w 2019 roku przygotowaliśmy znacznie więcej projekcji niż w ubiegłych latach. Przez 4 dni seanse rozpoczynały się od godzin porannych i trwały do później nocy. Tak orientacyjnie ułożył się kalendarz projekcji:
Akademia Azjatycka
Programowi filmowemu od lat towarzyszy cykl spotkań pogłębiających tematykę festiwalowych filmów. Jest to dodatkowa okazja do poznania społeczno-kulturowych kontekstów, estetycznych tradycji, relacji między kinem a codziennym życiem i bieżącymi wydarzeniami w Azji. Akademia Azjatycka podczas 13. edycji Pięciu Smaków wyglądała nieco inaczej niż zwykle. W oparciu o głosy uczestników wcześniejszych edycji postanowiliśmy ułatwić dostęp do wszystkich wydarzeń i z sal wykładowych przenieśliśmy ją do festiwalowych kin.
Pełny program Akademii Azjatyckiej
Festiwal Radio Azja
3 edycja młodszej siostry Pięciu Smaków, festiwalu muzycznego Radio Azja odbyła się w dniach 4-8 grudnia 2019 r. Program festiwalu można sprawdzić na stronie internetowej radioazja.pl.
Replika festiwalu we Wrocławiu
Wrocławska edycja festiwalu odbyła się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 15-17 listopada 2019 r.