0
 

Aktualności festiwalowe

21 listopada 2018

Finisz: animacje, polityka i spojrzenie w przeszłość

"Rok 1987", reż. Jang Joon-hwan

Pokazy ostatniego dnia festiwalu będą równo podzielone między animacje i filmy zainspirowane wydarzeniami historycznymi. Seanse rozpoczną się od animacji "Strażnik Dahufa" w reżyserii Busifana — nawiązującego wizualnie do malarstwa krajobrazowego dystopijnego obrazu autokratycznego królestwa. 

To doskonały przykład alternatywnych chińskich narracji realizowanych przy użyciu filmu animowanego, którego na pozór niewinna forma może skrywać niepokorne treści. W środowym programie znajdzie się także ostatni konkursowy pokaz "Melodii życia", w którym twórcy filmu, Caylee So i Sok Visal, ukazują losy rodziny naznaczonej traumatycznym doświadczeniem terroru reżimu Czerwonych Khmerów i przy użyciu jednej z piosenek legendarnej gwiazdy muzyki popularnej lat 60., Sinna Sisamutha, próbują odtworzyć świat sprzed przewrotu politycznego.

Dwa ostatnie pokazy tegorocznych Pięciu Smaków to szansa na spojrzenie z perspektywy czasu na kluczowe wydarzenia historyczne w Korei Południowej i na Tajwanie. W Kinotece "Rok 1987" Jang Joon-hwana, wielowymiarowo odtwarzający skomplikowaną serię incydentów, które doprowadziły do protestów społecznych pod koniec lat 80. w Korei Południowej, obalenia rządów autorytarnych i stopniowego wprowadzenia demokracji.

Oficjalnym filmem zamknięcia Pięciu Smaków będzie tajwańska animacja "Ulica Szczęśliwa". Reżyserka filmu, Sung Hsin-yin, w bardzo osobisty sposób snuje opowieść o dorastaniu na Tajwanie na tle burzliwych zmian politycznych i społecznych — od lat 80. i protestów, które doprowadziły do demokratyzacji wyspy, aż do współczesnej zapaści ekonomicznej i kryzysu tożsamościowego. Forma filmu animowanego sprawia, że historia zyskuje na dodatkowej wielowymiarowości, również związanej z procesem powstawania projektu.

W trakcie uroczystego zakończenia festiwalu o godzinie 20:30 ogłoszony zostanie werdykty People's Jury, przyznającego honorową nagrodę 12. AFF Pięć Smaków.

Po seansie "Ulicy Szczęśliwej" we foyer gościnnego Kina Muranów poczęstunek przygotują przyjaciele festiwalu — Leniwa Rodzina, specjaliści od śledziowych frykasów oraz Choya, producent znakomitego wina śliwkowego. Ten akcent zakończy 12. Pięć Smaków i rozpocznie roczne oczekiwanie na kolejną, 13. edycję, która w chińskim kalendarzu księżycowym 2019 upłynie pod znakiem Ziemnej Świni.

kalendarz projekcji


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu