0
 

Aktualności festiwalowe

20 listopada 2018

Kroniki konfliktu: wtorek z kinem autorskim

"Wyśniona kraina", reż. Yeo Siew Hua

Siódmy dzień festiwalu to między innymi spojrzenie na historię Tajwanu i Hongkongu, singapurskie neonoir i japońskie projekty eksperymentalne, a także wykład poświęcony dawnym teatrom Wietnamu.

Już o godzinie 17:30 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej 3 odbędzie się wykład dr Joanny Wasilewskiej na temat historii rozwoju dawnych teatrów Wietnamu, to spotkanie z cyklu Akademii azjatyckiej będzie uzupełnieniem i komentarzem do filmu "Song Lang" Leona Le.

Wtorkowe pięciosmakowe projekcje rozpoczną się o 17:00. W Kinotece seans wyjątkowej tajwańskiej animacji, "Ulica Szczęśliwa”, powstałej na podstawie bardzo osobistego scenariusza reżyserki filmu, Sung Hsin-yin, która za sprawą opowieści o dorastaniu bohaterki snuje wypowiedź o historii Tajwanu od 1976 roku. Równolegle w Muranowie odkrywanie tajemnic, które kryją się pod powierzchnią Singapuru w "Wyśnionej krainie" Yeo Siew Hua

We wtorek odbędą się również spotkania z gośćmi festiwalu. Za sprawą paralelnych obrazów dwóch rewolt mieszkańców Hongkongu Derek Chiu, reżyser "Ulicy konfliktu", snuje opowieść o swoim mieście rodzinnym, nieustannie zależnym od zewnętrznych wpływów, bez szans na suwerenność. Po seansie Derek Chiu spotka się z publicznością, by przybliżyć kontekst historyczny i społeczny filmu. Równolegle w Kinotece pokaz chińskiego tytułu z sekcji konkursowej — "Kronika czułości" to opowieść o różnicach międzypokoleniowych, obraz pełnej konfliktów, jak i czułości relacji między matką i córką, które mieszkają razem w ciasnym mieszkaniu w starszych zabudowaniach w centrum Pekinu. Po pokazie odbędzie się dyskusja z reżyserką filmu,Yang Mingming.

Wtorkowy wieczór to spotkanie z kinem japońskim i szansa na wniknięcie głęboko w psychikę bohaterów, jak i nieskrępowaną wyobraźnię twórców. "Bezimienne ptaki" Kazuyi Shiraishi z sekcji Asian Cinerama to dramat psychologiczny, opowieść o młodej kobiecie, która tkwi we wspomnieniach o dawnym ukochanym, znęcając się psychicznie nad obecnym partnerem. Mroczne strony ludzkiej psychiki. "Krwawa wyprawa" Ujichy za to wprowadzi jeszcze bardziej niepokojącą i gotycką atmosferę —  inspirowana body horrorem lat 80. animacja eksperymentalna to majstersztyk i wizualne dzieło sztuki. Zderzenie baśni w stylu braci Grimm z cyborgicznymi modyfikacjami ciała to mocne zakończenie wtorkowych seansów.

kalendarz projekcji


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu