0
 

Aktualności festiwalowe

05 listopada 2018

Akademia azjatycka

"10 lat: Tajlandia", reż. Aditya Assarat, Apichatpong Weerasethakul, Chulayarnnon Siriphol, Wisit Sasanatieng

Dawne teatry Wietnamu, lata 80. w Korei Południowej i chińsko-hongkońskie koprodukcje. Zapraszamy na cykl wykładów pogłębiający tematykę festiwalowych filmów, będzie to okazja do poznania społeczno-kulturowych kontekstów, estetycznych tradycji, relacji między kinem a codziennym życiem i bieżącymi wydarzeniami w Azji.

W ramach tegorocznej Akademii azjatyckiej odbędą się wykłady poświęcone zarówno tematom politycznym, jak i estetycznym. Zaproszeni eksperci opowiedzą między innymi o mechanizmie cenzury w Tajlandii, dawnych teatrach Wietnamu, chińskim przemyśle filmów animowanych, społecznych ruchach demokratycznych w Korei Południowej lat 80., które przyczyniły się do obalenia rządów autorytarnych.

Szczególne miejsce w programie Akademii zajmie wykład poświęcony koprodukcjom chińsko-hongkońskim, szeroko zakrojonej współpracy między dwoma wciąż odrębnymi przemysłami filmowymi, która obejmuje wymianę talentów, wiedzy, techniki z zakresu kina gatunkowego i schematu organizacji wysokobudżetowych produkcji. Wykład wygłosi Kiki Fung, selekcjonerka MFF w Hongkongu i wieloletnia kuratorka wydarzeń filmowych, która będzie gościem tegorocznego festiwalu. 

Oprócz wykładów odbędzie sie równiez dyskusja "Bliskie spotkanie: Nowa Malezja" z udziałem trzech czołowych twórców malezyjskiego kina - Nam Rona, Daina Saida, Bronta Palarae - którzy opowiedzą o ostatnich przemianach politycznych w Malezji i nowych perspektywach na rozwój lokalnej sztuki filmowej. Spotkanie odbędzie się 19 listopada w Kinie Muranów tuż po seansie filmu "Raz dwa, trzy, kryjesz ty". 

Wykład Kiki Fung pt. "Creative Fusion: Co-productions between China and Hong Kong" odbędzie się w języku angielskim. Pozostałe wykłady zaprezentowane będą w języku polskim w sali wystawowej (sala na dole) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie.

Wstęp wolny!

Program:

15 listopada, czwartek, 17:30
"Cenzura i autocenzura w Tajlandii" - Magda Chodownik i Karol Grygoruk 

16 listopada, piątek, 17:30
"Creative Fusion: Co-productions between China and Hong Kong" - Kiki Fung 

17 listopada, sobota, 16:00
"Artystyczne 'soft power' czyli chiński film animowany" - Olga Bobrowska (UJ)

18 listopada, niedziela, 16:00
"1987: Jak społeczne ruchy demokratyczne w Korei Południowej obaliły dyktatuturę" - dr Marcin Jacoby (SWPS)

19 listopada, poniedziałek, 18:30
"Bliskie spotkanie: Nowa Malezja"

20 listopada, wtorek, 17:30
"Dawne teatry Wietnamu - od cheo do cai luong" - dr Joanna Wasilewska (MAiP)

Więcej 


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu