0
 

Aktualności festiwalowe

30 października 2018

Goście 12. edycji festiwalu

Nam Ron

Reżyserzy azjatyckiego kina niezależnego, scenarzysta serii “Ip Man” i czołowi filmowcy z Malezji gośćmi Pięciu Smaków!

W czasie 12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków widzowie będą mieli szansę spotkać się z twórcami, którzy po seansach i w trakcie dodatkowych spotkań i pogłębionych rozmów, opowiedzą o procesie twórczym, środowiskach filmowych Azji, o kontekstach powstawania filmów i poruszanych w nich tematach.

Spotkania z gośćmi towarzyszyć będą wielu pokazom w ramach konkursowej sekcji Nowe Kino Azji. Festiwal odwiedzi Yang Mingming, reżyserka "Kroniki czułości” z Chin, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami m.in. o chińskim środowisku filmowym, różnicach pokoleniowych w Państwie Środka, przemianach statusu kobiety w społeczeństwie i wielu innych zjawiskach. Leon Le, twórca "Song Lang", oprócz przybliżenia procesu produkcji filmu, wyjaśni kontekst przedstawionej historii i narracji LGBTQI w Wietnamie. Derek Chiu, reżyser “Ulicy konfliktu” z Hongkongu, powie więcej o przeszłości i teraźniejszości swojego rodzinnego miasta, próbach samostanowienia i przejęcia przez hongkończyków kontroli nad własnym losem, wychodząc naprzeciw władzom z zewnątrz.

Nam Ron i Bront Palarae, twórcy “Raz, dwa, trzy, kryjesz ty” z Malezji, w czasie dyskusji m.in. poszerzą  przedstawiony w filmie temat migracji zarobkowej w Azji Południowo-Wschodniej oraz podzielą się spostrzeżeniami zdobytymi podczas wieloletniej i wszechstronnej pracy w malezyjskim przemyśle filmowym.

Jednym z festiwalowych gości będzie także Chan Tai-lee -  odpowiedzialny m.in. za serię “Ip Man” hongkoński scenarzysta, którego debiut reżyserski, “Jutro jest nowy dzień”, prezentowany jest w sekcji Asian Cinerama. Jego kameralny, rodzinny dramat, osadzony w środowisku niższej klasy średniej w Hongkongu, skupia się wokół postaci silnej kobiety, która stawia czoła codziennym wyzwaniom, opiekując się  cierpiącym na autyzm dorosłym synem. Zakorzeniony w realizmie społecznym film zostaje dopełniony świetnymi kreacjami aktorskimi Teresy Mo, gwiazdy kina hongkońskiego lat 90., i debiutanta Ling Man-lunga. Chan Tai-lee podzieli się spostrzeżeniami m.in. na temat sposobu pracy z aktorami i sytuacji osób autystycznych i ich rodzin w Hongkongu.

Na festiwal powraca jeden z ulubionych reżyserów pięciosmakowej publiczności, Dain Said, którego "Bunohan" i "Przemiana" prezentowane były podczas poprzednich edycji festiwalu w sekcji Nowe Kino Azji. W tym roku malezyjski twórca przyjedzie ze swoim ukończonym 12 lat temu, lecz teraz dopiero dopuszczonym na ekrany kin debiutem, “Dukun”, który znalazł się w sekcji Pokazów specjalnych tegorocznych Pięciu Smaków.

Podczas specjalnego wydarzenia Bliskie spotkania trójka czołowych malezyjskich twórców, Nam Ron, Bront Palarae i Dain Said, będą rozmawiać o tegorocznych zmianach w polityce kraju, kierunkach rozwoju kina autorskiego i gatunkowego, nowych perspektywach rozbudowy i dywersyfikacji przemysłu filmowego w Malezji.  

W ramach Akademii azjatyckiej gość tegorocznych Pięciu Smaków, Kiki Fung - selekcjonerka MFF w Hongkongu i długoletnia kuratorka wydarzeń filmowych w Brisbane w Australii - wygłosi wykład pod tytułem "Creative Fusion: Co-productions between China and Hong Kong". Tematem będzie współpraca pomiędzy hongkońskim komercyjnym rynkiem filmowym, a szybko rozwijającym się chińskim przemysłem rozrywkowym.

pełna lista gości

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu