0
 

Aktualności festiwalowe

10 września 2018

"Mord" Shinyi Tsukamoto na 12. Pięciu Smakach!

Sosuke Ikematsu i Yu Aoi w filmie "Mord"

Najnowszy film jednego z najważniejszych twórców japońskiego kina znajdzie się w programie pokazów specjalnych nadchodzącej edycji festiwalu.

"Mord" (Killing / Zan, Japonia 2018), miał premierę na zakończonym niedawno 75. Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Po 250 latach pokoju kasta samurajów czuje się odsunięta na margines historii. Posępny ronin, Mokunoshin, spędza czas w niewielkiej wiosce, ucząc sztuki miecza jednego z młodych chłopów i spędzając czas z jego małomówną siostrą. Tymczasem w zamkniętej na świat Japonii pojawiają się negocjatorzy z Zachodu. Dla bezczynnych wojowników to pretekst, by znów ruszyć w drogę – jednak motywacje wielu z nich nie są do końca czyste.

Tsukamoto, słynący z nieszablonowego podejścia do gatunków filmowych, po raz pierwszy mierzy się z kinem samurajskim, które w ostatnich latach zostało w Japonii zdominowane przez mangowe interpretacje. „Mord” tymczasem to śmiertelnie poważny powrót do surowej formy i samej esencji gatunku. Każde cięcie samurajskiego miecza ma tu bergmanowski ciężar, a konsekwencje podejmowanych przez bohaterów decyzji prowokują do przemyślenia na nowo pojęć takich jak honor i wierność. To kolejny po „Ogniach w polu” film reżysera, który odziera wojnę i walkę z popkulturowej efektowności, z nieubłaganą szczerością konfrontując widza z najbardziej podstawowymi egzystencjalnymi pytaniami. Wirtuozerskie opanowanie władania mieczem to piękna sztuka, jednak co tak naprawdę oznacza wykorzystanie jej w życiu?


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu