Aktualności festiwalowe

02 października 2017

Nowe Kino Azji: ujawniamy kolejne tytuły w sekcji konkursowej

Pani K / Mrs K, reż. Ho Yuhang, Malezja/Hongkong/Chiny 2016

Jak co roku szczególne miejsce w programie Pięciu Smaków zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, prezentująca nowe głosy kina - przegląd najbardziej oryginalnych i szeroko dyskutowanych nowych produkcji z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. 

O Grand Prix festiwalu rywalizują twórcy, którzy nie wahają się przed zabraniem głosu na ważkie tematy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dla kina regionu. Ich filmy wyróżniają się pod względem formalnym i tematycznym, poszerzają granice filmowej wyobraźni i rzucają nowe światło na problemy dzisiejszego świata. W tym roku w sekcji konkursowej Pięciu Smaków znalazło się wiele tytułów, w których kino autorskie błyskotliwie splata się z konwencjami gatunkowymi: stylowe ramy thrillera, westernu czy kina gangsterskiego stają się sposobem na opowiadanie o wyzwaniach współczesności.  

Laureata ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrody w wysokości 3500 EUR wybierze People's Jury, złożone z fascynatów kina i wielbicieli kultur Azji. Swoje wyróżnienie jednemu z konkursowych filmów przyzna także Jury NETPAC, międzynarodowej organizacji wspierającej rozwój azjatyckiego kina.

Pani K / Mrs K, reż. Ho Yuhang, MAlezja/Hongkong/Chiny 2016

Elegancka żona i matka, mieszkająca w komfortowym domu na przedmieściach niespodziewanie otrzymuje sygnał, że ktoś podejrzanie interesuje się jej przeszłością. A kryją się w niej tematy, których lepiej nie tykać bez naładowanego pistoletu w garści... Mroczna, mocna i poetycka zarazem historia autora "Bezpańskich psów" (6. Pięć Smaków) z wyrazistą rolą mistrzyni hongońskiego kina akcji, Kary Wai. 

Obłąkany świat / Mad World, reż. Wong Chun, Hongkong 2016

Obłąkany świat / Mad World, reż. Wong Chun, Hongkong 2016

Mikroskopijne mieszkania hongkońskich wieżowców, starzejący się ojciec i cierpiący na chorobę dwubiegunową syn, którego pobyt w szpitalu wykluczył z kariery w kwitnącym świecie metropolinalnego biznesu. Bohaterowie stają przed podwójnym wyzwaniem: zbudowania na nowo własnej relacji oraz zmierzenia ze społeczeństwem, które przed chorymi psychicznie bezlitośnie zamyka wiele drzwi. Poprowadzona z niezwykłą wrażliwością i wyczuciem debiutancka fabuła, przyjęta z ogromnym uznaniem przez widzów i krytyków, określających film Wonga jedną z najważniejszych niezależnych hongkońskich produkcji ostatnich lat. 

Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina the Murderer in Four Acts, reż. Mouly Surya, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia 2017

Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina The Murderer in Four Acts, reż. Mouly Surya, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia 2017

Rozległa, spalona słońcem indonezyjska wyspa. Do drzwi młodej, mieszkającej samotnie wdowy puka szef bandy rzezimieszków. Sprawy potoczą się jednak niezgodnie z jego oczekiwaniami, a kobieta wkrótce wyruszy w drogę, szukając sprawiedliwości. Stylowy feministyczny western, uzupełniony dokumentalną wrażliwością i sarkastycznym humorem, zapewnił reżyserce miejsce w sekcji Directors' Fortnight tegorocznego festiwalu w Cannes. 

 

W sekcji konkursowej znajdzie się także jeden z filmów tegorocznej retrospektywy kina Bhutanu - buddyjski kryminał noir "Miód dla dakini" (Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2017) oraz nowa gangsterska produkcja znanego widzom festiwalu Chung Mong-honga, "Szerokiej drogi" (Godspeed, Tajwan 2016). 

 

Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 23 października. 


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal