Aktualności festiwalowe

22 września 2017

"Cicha eksplozja" z nagrodą PISF

Wydana z okazji 10. edycji Pięciu Smaków publikacja "Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej" otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2016 w kategorii "Książka o tematyce filmowej". 

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane od 2008 roku w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. 

Tegoroczna, jubileuszowa, 10. "Złota Gala" Nagród PISF odbyła się 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej oprawa wizualna była nawiązaniem do projektu rzeźby społecznej autorstwa Pawła Althamera "Wspólna sprawa" z 2009 roku.

Nagroda PISF dla książki "Cicha eksplozja. Kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej" red. Jagoda Murczyńska

"Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej" pod redakcją Jagody Murczyńskiej wydana to pionierska, przekrojowa publikacja poświęcona kinematografiom Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ukazuje powstające tam obecnie filmy w szerokim kontekście kulturowym, historycznym i społecznym. W gronie autorów znaleźli się polscy i zagraniczni specjaliści, badający kinematografie regionu: Katarzyna Ancuta, Adam Cybulski, Karen Fang, Wafa Ghermani, Bogna Konior, Marcin Krasnowolski, Bastian Meiresonne, Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz, Jagoda Murczyńska, Jasper Sharp, Magdalena Sobolska i Sławomir Wasiński.

Autorzy opisują najciekawsze zjawiska w szybko rozwijającym się regionie: lokalną estetykę, zakorzenienie w kulturowych tradycjach, ale też globalne trendy radykalnie zmieniające funkcjonowanie przemysłu filmowego. Przyglądają się mrocznej poetyce tajskiego horroru, koreańskiej popkulturze, sile rażenia indonezyjskiego kina akcji i nieodpartemu urokowi japońskiego kina niezależnego, zwracając uwagę widzów na wciąż niedoceniane fenomeny, które na nowo definiują język współczesnego kina.

Publikacja dostępna jest w sprzedaży w wybranych księgarniach oraz w festiwalowym sklepie online

Nagroda PISF dla książki "Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej"


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal