Aktualności festiwalowe

21 listopada 2016

Poniedziałek na festiwalu: północnokoreański klasyk i błyskotliwy thriller z Indonezji

Hong Kil-Dong

Po pełnym filmowych emocji weekendzie, Pięć Smaków nie zwalnia tempa.

W Muranowie przypomnimy północnokoreański przebój polskich kin z lat 80. i pokażemy dwa filmy Siona Sono. W Kinotece widzowie spotkają się z dwoma wybitnymi artystami - Joko Anwarem, reżyserem "Zapisu moich zmysłów" i Shanjheyem Kumarem Perumalem, którego "Zły" pokazywany jest w Warszawie jako europejska premiera.

 

Dzisiaj wszystkie bilety dostępne są w specjalnej cenie - 14 zł. Zapraszamy do kin!

Oto przegląd wybranych wydarzeń pięciosmakowego poniedziałku:

HONG KIL-DONG, REŻ. KIM KIL-IN
16:00 KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5

Tytułowy bohater to postać legendarna: koreański Robin Hood, którego literacki pierwowzór pojawił się na przełomie XVI i XVII wieku – jednak istnieją przesłanki, by sądzić, że historia została oparta na faktach. Nieślubny syn arystokraty i jego nisko urodzonej konkubiny obdarzony jest niezwykłą inteligencją i nadludzkimi zdolnościami, które wykorzystuje, by wraz z grupą innych społecznych wyrzutków walczyć z możnowładcami. Jedna z najważniejszych dla narodowej tożsamości obu Korei opowieść doczekała się licznych adaptacji literackich, filmowych, telewizyjnych czy komiksowych.

Kim Kil-in znaną historię ubiera w konwencję kina sztuk walki: można liczyć na efektowne starcia w stylu wuxia z użyciem mieczy i spektakularne sekwencje kung-fu, okraszone epickim liryzmem. Oprócz zmagań z niesprawiedliwością i obrony słabszych bohater musi tym razem zmierzyć się z największym przeciwnikiem: japońskimi ninja.

Najważniejszy film w historii Korei Północnej odniósł sukces także w Polsce, a fani masowo słali listy do magazynu „Film”, domagając się informacji o nowym aktorskim idolu.

 
ZŁY, REŻ. SHANJHEy KUMAR PERUMAL
18:00 KINOTEKA, PKiN, PLAC DEFILAD 1

Appoy to pełen energii dwunastolatek, wychowujący się w skrajnie trudnych warunkach. Kocha Michaela Jacksona, jednak jego rzeczywistość to świat gangów i męskiej przemocy; ojciec każe mu przykładać się do nauki, chłopiec coraz bardziej świadomie rozpoznaje jednak mechanizmy, które będą determinować jego losy. Mroczna, realistyczna narracja rozgrywająca się w latach 90. w Malezji, to po części brutalne kino gatunkowe, po części gorzki społeczny reportaż, ukazujący przemilczaną część historii kraju i losy tamilskiej mniejszości, zepchniętej na margines i wykluczonej z dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa, zmuszonej do walki o przetrwanie.

"Zły" czekał na realizację ponad dekadę; ze względu na poruszany temat twórcom nie było łatwo zgromadzić fundusze na produkcję. Większość bohaterów porozumiewa się językiem tamilskim: z tego względu "Zły" został początkowo wykluczony z możliwości ubiegania się o nagrodę główną Malezyjskich Nagród Filmowych (podobnie jak dwa inne popularne tytuły), co wzbudziło protesty. Na ich skutek organizatorzy zmienili regulamin, znosząc obowiązujące do tej pory limity językowe, dzięki czemu o tytuł najlepszego filmu mogą się ubiegać produkcje realizowane we wszystkich mniejszościowych językach kraju. Dzięki temu "Zły" otrzymał zarówno nominację, jak i laur najlepszego filmu roku.

Pokaz na Pięciu Smakach to europejska premiera filmu. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Zły
Zły, reż. Shanjhey Kumar Perumal

 

GWIAZDA SZEPTÓW, REŻ. SION SONO
18:15 KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5

Ludzkość została zdziesiątkowana przez nieokreśloną katastrofę. W opustoszałych miastach panuje cisza i bezruch - niemal tak całkowite, jak w międzygwiezdnych przestrzeniach, które w samotności przemierza kurierka-android, Yoko Suzuki, doręczająca przesyłki rozproszonym w kosmosie ostatnim odbiorcom.

Sion Sono, którego widzowie na całym świecie pokochali za rozmach w wykorzystaniu radykalnych stylistyk, drastycznych narracji i cross-gatunkowego szaleństwa, tym razem wysyła nas - dosłownie - na zupełnie inną planetę. Czarno-białe kadry, niewielka ilość dialogów, kontemplacja detali, subtelna narracja, której cały ciężar emocjonalny rozegrany zostaje w półcieniach, niedopowiedzeniach, dźwiękach wody kapiącej z kranu: skojarzenia z "Alphaville" czy "Stalkerem" nie będą przypadkowe.

"Gwiazda" zrealizowana została częściowo na terenach regionu Fukushima, a statystami są tu byli mieszkańcy prefektury, doświadczeni skutkami katastrofy z marca 2011. Zgodnie z zakorzenioną w historii światowego kina tradycją, Sono wykorzystuje konwencję science-fiction do opowiadania o współczesności. Okazuje się przy tym, że mistrz ekstrawaganckiej ekstremy równie doskonale potrafi operować liryzmem.

Gwiazda szeptów
Gwiazda szeptów, reż. Sion Sono

 

ZAPIS MOICH ZMYSŁÓW, REŻ. JOKO ANWAR
20:30 KINOTEKA, PKiN, PLAC DEFILAD 1

Błyskotliwy thriller z mocnym politycznym wydźwiękiem. Sari to kinofilka, pracująca w salonie kosmetycznym, każdy wolny wieczór spędzająca na pochłanianiu kolejnych obrazów. Alek zarabia na życie, tworząc napisy do pirackich filmowych kopii. Ich drogi muszą się przeciąć: jednak na skutek splotu wydarzeń w ręce dziewczyny trafia pewien film, którego nikt nie powinien zobaczyć. Romantyczna historia geekowskiego związku przeradza się w pełną napięcia konfrontację z potężną strukturą, uosabiającą najgorsze oblicze władzy.

Joko Anwar brawurowo operuje wypracowanymi w swoich wcześniejszych thrillerach i horrorach środkami. Pod płaszczem czarującej historii miłosnej przemyca metaforę społeczno-politycznej sytuacji w Indonezji. Z doskonałym wyczuciem przestrzeni portretuje zaułki Jakarty, która ze swoim chaotycznym urokiem wyrasta na drugoplanowego bohatera filmu. "Zapis moich zmysłów" był odkryciem sekcji Orizzonti ubiegłorocznego MFF w Wenecji i zachwyca publiczność festiwali filmowych na całym świecie.

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Joko Anwarem.

Zapis moich zmysłów
Zapis moich zmysłów, reż. Joko Anwar

 
WARSZTATY KULINARNE COOK-UP: TAJLANDIA OD KUCHNI
18:30 STUDIO WARSZAWA-MOKOTÓW, RACŁAWICKA 99

Tajskie warsztaty, które poprowadzi Thanawat Na Nagara, szef kuchni warszawskiej restauracji Basil & Lime. W programie tradycyjne dania kuchni tajskiej - m. in. zupa Tom Ka Gai i Kiew Wan Neua - polędwica wołowa w zielonym curry z bakłażanem.

Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

 

POBIERZ KALENDARZ PROJEKCJI W PDF
POBIERZ PROGRAM FESTIWALU W WERSJI NA CZYTNIKI I TELEFONY

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal