Aktualności festiwalowe

22 listopada 2016

Od komedii po horrory - wtorek na Pięciu Smakach

Lament, reż. Na Hong-jin

W przedostatni dzień festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć szereg znakomitych filmów, spotkać się z twórcami dwóch z nich oraz wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie "Duchy Wspólnoty / Public Spirits".

Oto przegląd wybranych wydarzeń dnia:

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE "DUCHY WSPÓLNOTY / PUBLIC SPIRITS"
16:00 CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI (ZBIÓRKA W HOLU)

Specjalne oprowadzanie dla widzów festiwalu przez dr Karolinę Marcinkowską, antropolożkę i asystentkę kuratorki.

Wystawa "Duchy wspólnoty / Public Spirits" jest częścią dużego projektu badawczego prowadzonego przez tajwańską kuratorkę Meiyę Cheng, związaną m.in. z Taipei Museum of Contemporary Art. Swoje prace zaprezentują na niej artyści z Wietnamu, Hongkongu, Tajlandii, Kambodży, Birmy, Indonezji, Singapuru, Chin i oczywiście z Tajwanu. Jej przewodnim tematem są wspólnoty, w rozumieniu uniwersalnym - zarówno te utracone, jak i te, które się kształtują - oraz tarcia wokół nich w regionach skonfliktowanych tradycji, trudnych przemian politycznych, opresyjnej ekonomii,  silnie doświadczanych negatywnymi i pozytywnymi procesami związanymi z globalizacją.

Wstęp wolny.

 

NASZA SIOSTRA HEDY, REŻ. CHING DOE
16:00 KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5

Jeden z najbardziej ukochanych przez hongkońską publiczność klasycznych filmów to rozgrywająca się pod koniec lat 50. ciepła komedia opowiadająca o czterech siostrach, obdarzonych bardzo różnymi temperamentami. Spontaniczna chłopczyca Hedy, odpowiedzialna Hilda, kocio uwodzicielska Helen i słodka Hazel to reprezentantki nowoczesnego pokolenia kobiet, przeżywających miłosne rozterki i szukających własnych dróg do szczęścia w modernizującym się mieście. W rolach głównych wystąpiły cztery gwiazdy o wyrazistych osobowościach i łatwo udzielającej się energii.

Nasza siostra Hedy
Nasza siostra Hedy, reż. Ching Doe

 
MNICH Z MORZA, REŻ. RAFAŁ SKALSKI
18:15 KINO MURANÓW, UL. ANDERSA 5

Ball to mieszkający z rodzicami, pracujący od rana do nocy 30-latek, nie stroniący od imprez i konsumpcyjnych przyjemności miejskiego stylu życia. Zgodnie z tajską tradycją postanawia jednak na krótki czas zostać mnichem. Zgłasza sie do położonego w urokliwym otoczeniu klasztoru, zarządzanego przez charyzmatycznego opata z interesującą przeszłością.

Tajski zwyczaj wpisuje duchową praktykę w definicję "prawdziwego mężczyzny", stąd 70% męskiej populacji na jakimś etapie życia na okres od kilku dni do kilku miesięcy staje się mnichami. Zderzenie klasztornej rzeczywistości z realiami nowoczesnego życia jest jednak coraz bardziej uderzające. Reżyser śledzi zmagania bohatera z koniecznością ograniczenia bodźców i wejścia na ścieżkę ascezy. "Mnich z morza" jest uniwersalnym portetem przedstawiciela pokolenia współczesnych trzydziestolatków, zmagających się z wyzwaniami nowoczesności.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Rafałem Skalskim i Filipem Drzewieckim - reżyserem i montażystą filmu.

Mnich z morza
Mnich z morza, reż. Rafał Skalski

 
LAMENT, REŻ. NA HONG-JIN
20:00 KINOTEKA, PKiN, PLAC DEFILAD 1

W sennej wiosce, gdzieś na koreańskiej prowincji, dochodzi do szeregu gwałtownych i szokujących zgonów - być może morderstw. Jakby tego było mało, część mieszkańców zaczyna zdradzać oznaki tajemniczej, prowadzącej do szaleństwa choroby. Na czele dochodzenia staje poczciwy, ospały Jong-goo. Zupełnie nieprzygotowany do prowadzenia tak skomplikowanego śledztwa, będzie musiał stanąć na wysokości zadania, gdy także jego ukochana córeczka zacznie wykazywać symptomy opętania.

Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, zamieniając się w ciąg przerażających i niedających się logicznie wytłumaczyć zdarzeń. Jong-goo będzie musiał zawiesić wiarę w świat, który do tej pory znał. Co robić, komu zaufać? Ubranej na biało kobiecie, twierdzącej, że była świadkiem mordu? Szamanowi, mającemu rzekomo przywrócić ład swoimi pogańskimi rytuałami? A może budzącemu grozę wśród mieszkańców przybyszowi z Japonii, żyjącemu samotnie w skrywającej mroczne tajemnice leśnej chatce?

Skąpany w rzęsistym deszczu i opowiedziany w ciemnych barwach, "Lament" robi piorunujące wrażenie. To niezwykłe filmowe doświadczenie, wywołująca ciarki na plecach zagadka, dająca pole do wielu interpretacji i prowokująca do długich dyskusji. Wielki przebój koreańskich kin tego roku.

 
DZIESIĘĆ LAT, REŻ. NG KA-LEUNG, JEVONS AU, CHOW KWUN-WAI, WONG FEI-PANG, KWOK ZUNE
20:30 KINO MURANÓW UL. ANDERSA 5

Pięć etiud, ukazujących życie w Hongkongu w 2025: spekulatywna, dystopijna wizja przyszłości metropolii podporządkowanej chińskim władzom. Młodzi reżyserzy przyglądają się różnym aspektom rzeczywistości, nie tworząc fantastycznych scenariuszy, a jedynie wyciągając konsekwencje z bieżących działań rządu. Pytają o restrykcje wprowadzane w imię zwiększania bezpieczeństwa, o zagrożoną tożsamość hongkońskiej kultury, o wpływ zmian wprowadzanych w edukacji na świadomość przyszłych pokoleń. Proste, lecz uderzające fabularne historie mówią o aktualnych obawach obywateli więcej niż socjologiczne analizy.

Zrealizowana całkowicie niezależnie produkcja była początkowo dystrybuowana jedynie w ograniczonym obiegu, jednak rozgłos, jaki zdobyła w mediach społecznościowych sprawił, że stał się błyskawicznie przebojem box office'u i kulturowym fenomenem. Ogromne zainteresowanie filmem wzbudziło niepokój chińskich władz, które określiły go mianem "wirusa dla umysłów".

Po filmie odbędzie się spotkanie z Ng Ka-Leungiem, producentem i reżyserem filmu.

Dziesięć lat
Dziesięć lat, reż. Ng Ka-leung, Jevons Au, Chow Kwun-wai, Wong Fei-pang, Kwok Zune

 
WARSZTATY KULINARNE COOK-UP: INDIE OD KUCHNI
18:30 STUDIO WARSZAWA-MOKOTÓW, RACŁAWICKA 99

Warsztaty kuchni indyjskiej z Piotrem Bruś-Klepackim, kucharzem magazynu Kukbuk. Nauka gotowania tradycyjnych potraw tamtejszej kuchni. Prowadzący opowie o zasadach komponowania dań, tradycyjnych produktach i przyprawach wykorzystywanych w kuchni indyjskiej.


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal