Gaga
Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie
Pokazy w kinie
Dostępność online
Materiały dodatkowe
Opis filmu
Plemię tajwańskich Atayalów od pokoleń dba o to, by ich kultura nie zginęła. Plemienną tradycję podtrzymuje Gaga, zbiór zasad i przekonań, które wyznaczają sposób życia społeczności, określają jego rytm i filozofię, niekłócącą się z religią chrześcijańską. Osadzenie w porządku rzeczy, fundamenty codziennych rytuałów, waga duchowości – to wszystko łączy się w idei Gaga. Jednak w modernizującym się świecie możliwość przetrwania tej tradycji stoi pod znakiem zapytania.
Pytanie to nurtuje Lahę Mebow, pierwszą reżyserkę z plemienia Atayalów. W centrum zrealizowanej w duchu realizmu historii stawia rodzinę Hayungów, którzy utrzymują wysoką pozycję pośród reszty mieszkańców miasteczka. Śledzimy ich codzienność, rutynowe czynności, ale powoli na jaw wychodzą rodzinne sekrety, jak również polityczne aspiracje czy potrzeba weryfikacji tradycji. Film Mebow to hołd złożony kulturze Gaga, wyzbyty jednak sentymentalizmu i nadmiaru czułości. Portretując ją od środka, reżyserka jest wrażliwa na kulturowe niuanse, co czyni z „Gagi” rzadki okaz kina etnograficznego, które oddaje emocje swoich bohaterów.
tekst:
Łukasz Mańkowski
Laha Mebow
Pierwsza reżyserka należąca do rdzennej grupy etnicznej Tajwanu, plemienia Atayalów. Ukończyła studia na wydziale Radia, Filmu i Telewizji na Shih Hsin University. Od tego czasu nakręciła wiele dokumentów, w tym poświęconych tożsamości rdzennej ludności Tajwanu. W 2016 roku zrealizowała „Lokah Laqi”, dramat poświęcony dorastaniu w społeczności plemiennej, który stał się tajwańskim kandydatem do Oscara. „Gaga” jest jej trzecim pełnometrażowym filmem.
2011 Inina Ptnaq Na Bcingan / Finding Sayun
2016 Lokah Laqi / Hang in There, Kids!
2022 Gaga