0
 

Aktualności festiwalowe

17 października 2018

“Operacja Morze Czerwone”: kino i ideologia

"Operacja Morze Czerwone", reż. Dante Lam

Ostatnie kilka lat obfituje w burzliwe wydarzenia polityczne na całym świecie. Atmosfera staje się napięta, gdy mała stabilizacja i zastany układ sił zaczyna się widocznie zmieniać. Przemysł filmowy zawsze był bardzo czułym wskaźnikiem takich zjawisk, ponieważ wielkie zmiany zawsze mają podłoże ekonomiczne. 

Chińskie społeczeństwo teraz, podobnie jak amerykańskie w latach 80-tych, wzbogaca się i z radością przyjmuje konsumpcjonizm. Formuła amerykańskiego kina lat 80. zyskuje więc nowe życie w chińskich blockbusterach.

"Operacja Morze Czerwone" w reżyserii Dante Lama odzwierciedla tę tendencję i przywraca gatunek kina akcji do świetności. Film powstał w koprodukcji chińsko-hongkońskiej, wprawa w operowaniu konwencjami gatunkowymi i doświadczenie hongkońskiego reżysera kina akcji jest wspierane pokaźnymi funduszami, którymi dysponują chińskie firmy produkcyjne. Gdy amerykańskie kino akcji idzie w stronę nostalgicznych "Niezniszczalnych" i wspominania dawnych czasów świetności, w "Operacji Morze Czerwone" widać nową generację bohaterów kina akcji. Razem z kasową serią "Wilk wojny" tworzą nowe opowieści na bazie klasycznej, dobrze znanej formuły gatunkowej. Chińskie wysokobudżetowe kino rozrywkowe nie sprawia wrażenia nieudanej kopii czy podróbki, na którą patrzy się z przymrużeniem oka niczym na kino klasy B. "Operacja Morze Czerwone" jest dowodem na to, że amerykańska dominacja w kulturze głównego nurtu jest zachwiana.

"Operacja Morze Czerwone" zwraca uwagę na obecność ideologii w wysokobudżetowym kinie gatunkowym, gdzie reżyserzy, wykorzystując strukturę narracyjną i konwencje gatunkowe, wplatają w fabułę przekaz zgodny z tym promowanym przez obecny rząd tak, by ideologia stała się niewidzialna i łatwiej przyswajalna. Nurt ten na 12. Pięciu Smakach będzie reprezentować również "Młodość" Fenga Xiaoganga i "Rok 1987" Jang Joon-hwana. 

Operacja Morze Czerwone / Operation Red Sea, reż. Dante Lam, Hongkong, Chiny 2018, 138’ 

Brawurowe kino akcji w stylu lat 80-tych odżywa w chińskich kasowych produkcjach. Specjalny oddział chińskiej marynarki ratuje ładunek skradziony przez somalijskich piratów. Żołnierze wyruszają na kolejną, nawet bardziej ryzykowną misję przechwycenia chińskich mieszkańców w obliczu przewrotu politycznego w jednej z republik północnoafrykańskich.

Wykład Kiki Fung

"Operacja Morze Czerwone" została zgłoszona jako hongkoński kandydat do Oscara, pomimo, że przekaz filmu zdecydowanie popiera interesy chińskie i buduje "miękką siłę" kraju. Tytuł ten zainicjuje temat, który zostanie poszerzony w ramach Akademii Azjatyckiej w wykładzie "Creative Fusion: Co-productions between China and Hong Kong" wygłoszonym przez Kiki Fung, selekcjonerkę MFF w Hongkongu. Ostatnie dwie dekady przyniosły wiele zmian w hongkońskim przemyśle filmowym, koprodukcje z chińskimi studiami, wymiana talentów jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Kiki Fung opowie, jak kształtuje się współpraca pomiędzy chińskim a hongkońskim rynkiem filmowym. Wykład odbędzie się wyłącznie w języku angielskim.

12. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 14-21 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 22 października.

kup karnet


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu