0
 

Aktualności festiwalowe

13 czerwca 2018

Pięć Smaków na Fotofestiwalu

21 czerwca rusza w Łodzi Fotofestiwal, realizowany w tym roku pod hasłem "Ludzka natura". Pięć Smaków jest partnerem części filmowej wydarzenia. 

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. To przestrzeń prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacja do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania - a także miejsce spotkań. 

Przedmiotem refleksji tegorocznej edycji Fotofestiwalu jest antropocen i nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w środowisku naturalnym na skutek działalności człowieka. Relacja ludzi i natury problematyzowana jest w ponad trzydziestu wystawach i cyklu filmowym, które będzie można oglądać w Łodzi między 21 czerwca a 1 lipca. 

Projekty fotograficzne i filmowe pokazują najważniejsze współczesne problemy ekologiczne i pozwalają prześledzić skutki długotrwałej eksploatującej działalności człowieka. Dokumentują aktualne działania, podejmowane w obliczu dynamicznych zmian środowiskowych o trudnych do przewidzenia konsekwencjach. Artyści nie snują wizji ani futurystycznych ani, tym bardziej, katastroficznych, choć w tych refleksjach kryją się możliwe scenariusze przyszłości. Przede wszystkim jednak zadają pytania dotyczące roli człowieka w procesie ochrony planety i celowości jego działań. W procesie tej ochrony jednym z kierunków jest potraktowanie natury podmiotowo.

Jedną z produkcji prezentowanych w sekcji filmowej będzie "Rzeka czasu" Yanga Chao (Chiny, 2016), jeden z najbardziej rozchwytywanych tytułów 11. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Film jest zapisem podróży głównego bohatera w górę rzeki Jangcy. Jego statek przemierza kolejne odcinki, mijając niezwykłe pejzaże współczesnych Chin - od zindustrializowanych portów, poprzez ruiny pochodzące z czasów imperialnych, po dziką, nieokiełznaną przyrodę. Wyprawa jest jednocześnie podróżą w czasie i wędrówką egzystencjalną. Niezwykłe zdjęcia Marka Lee, nagrodzonego za nie Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale, nawiązują do tradycyjnego chińskiego malarstwa i pozwalają przenieść się w zupełnie inną rzeczywistość. 

Film będzie można zobaczyć w Muzeum Kinematografii w niedzielę 01.07 o godzinie 17:00.

Więcej informacji o programie filmowym Fotofestiwalu


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu