0
 

Aktualności festiwalowe

05 marca 2018

Specjalny seans filmu "Marlina: zbrodnia w czterech aktach" z pokazem zdjęć

fot. Alicja Łukasiak

We wtorek, 13 marca zapraszamy do Kina Muranów na specjalny, przedpremierowy pokaz "Marliny", poprzedzony spotkaniem z artystami Alicją Łukasiak i Grzegorzem Drozdem. Zaprezentują oni zdjęcia i materiały wideo zrealizowane podczas pobytu na wyspie Sumba, na której rozgrywa się akcja filmu.

13 marca, Wtorek, Kino Muranów
20:30 Siekiera, kamień i krew, czyli wyspa Sumba

pokaz zdjęć i spotkanie z Alicją Łukasiak i Grzegorzem Drozdem

21:30 Marlina: zbrodnia w czterech aktach

reż. Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017, 93’

Pokaz przedpremierowy

bilety: 22 zł

Kup bilet  

Artyści, Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak w 2015 roku wyruszyli w artystyczną podróż po archipelagach wysp Indonezyjskich w poszukiwaniu inspiracji oraz przestrzeni do twórczej pracy. Nazwali go Matahari - Oko dnia. Była ona częścią nomadycznego projektu artystycznego realizowanego od 2010 roku w Azji Południowo-Wschodniej. Alicja i Grzegorz zaadaptowali samochód, który spełniał funkcję domu, pracowni oraz środka transportu. W trakcie ich kilkumiesięcznej wędrówki powstały prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne, filmy oraz dziennik. Artyści otworzyli się na nieznane z naszej europejskiej perspektywy społeczności w poczuciu istnienia balansu pomiędzy kulturą Zachodu i Wschodu. Jednym z najważniejszych i najciekawszych etapów podróży był pobyt na rzadko odwiedzanej i trudno dostępnej wyspie Sumba.

Matahari to opowieść o poszukiwaniu pierwotnych struktur społecznych, badaniu ich animistycznych wierzeń i kultur. Odległe i trudno dostępne rejony Indonezji, takie jak wyspa Sumba, to jedne z ostatnich miejsc, gdzie można doświadczyć magicznych i krwawych ceremonii, przenoszących nas w odległą epokę.
Klanowe grupy, mieszkające na niewielkich obszarach wyspy, w ciągu tysięcy lat wytworzyły rzadko spotykane struktury społeczne. Ich wzajemne relacje są efektem nieustającej rywalizacji o teren oraz bydło. Monokultura genotypu wskutek braku zróżnicowania wytworzyła mutacje, które miały znaczny wpływ na charakter danej społeczności. Nieskrywana agresja pewnych klanów miesza się z uprzejmością i otwartością innych. Ważnym i rytualnym elementem życia wyspiarzy jest siripina, czyli betel. Jego powszechna konsumpcja, zdobywanie i handel, to kolejny element regulujący wzajemne relacje. Wszystko to dzieje się w urzekającej scenerii niewysokich wzniesień, otwartych przestrzeni i przepięknych wybrzeży.

Blog Matahari

 

fot. Alicja Łukasiak

Grzegorz Drozd

(ur. 1970) Malarz, artysta akcji i instalacji, fotograf. Czujny obserwator rzeczywistości, którą opisuje własnym językiem, budując niewygodne i zaskakujące sytuacje często bez scenariusza. Gracz z konwencją i rytuałem, wyprowadzający sztukę z nawiasu umowności. Manipulator, na własne konto deklarujący: „artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca”. Twórca relacyjny, partycypacyjny, krytyk instytucji, autor dzieł będących wehikułem osobistych emocji. W 2010 roku symbolicznie „opuścił” kulturę zachodu, kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując „Utraconego Raju”.
W latach 1992-1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007.
Od 2003 współtworzy wraz z Alicja Łukasiak projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) zorfoundation.org. Brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, między innymi w Pradze oraz Budapeszcie. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Indywidualne wystawy w CSW Zamek Ujazdowski oraz Centrum Rzeźby w Orońsku. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą – w krakowskim MOCAKu, Znakach Czasu w Toruniu, Waterside Contemporary w Londynie, Gare Sauveur we francuskim Lille, BACC w Bangkoku, Tajlandia.

Alicja Łukasiak

(ur. 1975) Artystka tworzy obiekty o charakterze rzeźbiarskim i malarskim, fotografie, wideoinstalacje. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS wn Lublinie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Wyszehradzkiej. Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) zorfoundation.org. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą: Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Rzeźby Polskiej, Art Biennale w Yogyakarcie. Artystka jest zainteresowana naturą, w której analizuje człowieka jako gatunek dominujący. Z jednej strony ukazuje jego destrukcyjny wpływ na środowisko, a z drugiej stara się ukazać piękno i różnorodność życia.

 

o filmie "Marlina: zbrodnia w czterech aktach"


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu