Aktualności festiwalowe

12 października 2017

Asian Cinerama: laureaci Azjatyckich Nagród Filmowych

Po raz pierwszy w programie Pięciu Smaków znajdzie się sekcja przygotowana we współpracy z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych. Pokażemy w niej sześć wyjątkowych tytułów, które spotkały się ze szczególnie gorącym przyjęciem lokalnej widowni i krytyków. 

Akademia Azjatyckich Nagród Filmowych 

Akademia Azjatyckich Nagród Filmowych (Asian Film Awards Academy, AFA Academy) aktywnie wspiera rozwój regionalnych rynków filmowych w Azji. Kino azjatyckie promuje również poprzez międzynarodowe prezentacje wybitnych dzieł filmowych nominowanych i nagrodzonych w ramach Azjatyckich Nagród Filmowych (Asian Film Awards).

Strategicznym programem AFA Academy są pokazy włączone w cykl Asian Cinerama, który w tym roku po raz pierwszy będzie częścią Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przegląd obejmie sześć ważnych tytułów – laureatów i kandydatów do tegorocznych Azjatyckich Nagród Filmowych.

Goście

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi – Heiward Mak, producentką "Obłąkanego świata" oraz Yangiem Chao i Yang Jingiem – reżyserem i producentem "Rzeki czasu".

Podczas festiwalu odbędzie się również otwarty panel dyskusyjny poświęcony obecnej kondycji i przyszłości kina hongkońskiego. Wezmą w nim udział zaproszeni filmowcy, a także hongkońscy i polscy krytycy filmowi.

Nagroda dla Ann Hui

Co roku AFA Academy honoruje także wybrane osobistości kina azjatyckiego. Ann Hui – której filmy prezentowane są w programie 11. Pięciu Smaków w specjalnej sekcji Portret – otrzymała w 2012 roku nagrodę AFA za całokształt twórczości. W 2015 roku otrzymała też nagrodę AFA za najlepszą reżyserię za "Złoty wiek" (film zamknięcia 9. Pięciu Smaków).

Więcej o sekcji Ann Hui

Program sekcji 
GRA CIENI / THE AGE OF SHADOWS, REŻ. KIM JEE-WOON, KOREA POŁUDNIOWA 2016

Brawurowe szpiegowskie kino akcji: lata 20. XX wieku, okupowana przez Japonię Korea, ruch oporu, niemożliwa do wykonania akcja - dynamika wydarzeń nie daje chwili przerwy na schwytanie oddechu, a przesycone mrokiem kadry budują niepokojący i zmysłowy klimat filmu.

Gra cieni / The Age of Shadows, reż. Kim Jee-woon, Korea Południowa 2016

obłąkany świat / Mad World, reż. Chun Wong, Hongkong 2016

Kameralny portret relacji ojca i zmagającego się z chorobą dwubiegunową dorosłego syna. Mikroskopijne mieszkania hongkońskich wieżowców, społeczny ostracyzm i wyzwania codziennego życia w psychologicznym, świetnie napisanym dramacie, okrzykniętym jedną z najważniejszych niezależnych hongkońskich produkcji ostatnich lat.

ZAPISKI Z PRZYJAŹNI / SOUL MATE, REŻ. DEREK TSANG, CHINY 2016

Pełna pasji, słodkogorzka historia o przyjaźni dwóch dziewczyn - intensywny zapis nastoletniego rozchwiania, wchodzenia w dorosłość i bolesnych zderzeń z rzeczywistością. W tle dwie dekady współczesnej historii Chin. 

Zapiski z przyjaźni / Soul Mate, reż. Derek Tsang, Chiny 2016

RZEKA CZASU / CROSSCURRENT, REŻ. YANG CHAO, CHINY 2016

Statek płynący w górę rzeki Jangcy, industrialne pejzaże i obezwładniająca dzika przyroda. Egzystencjalna podróż głównego bohatera staje się medytacją nad historią kraju, zamkniętą w olśniewających zdjęciach Marka Lee, nagrodzonego za nie Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale.

Rzeka czasu / Crosscurrent, reż. Yang Chao, Chiny 2016

SZEROKIEJ DROGI / GODSPEED, REŻ. CHUNG MONG-HONG, TAJWAN 2016

Melancholijne kino gangsterskie, przesycone czarnym jak smoła humorem: nieporadny dostawca narkotyków na usługach mafii, zgryźliwy taksówkarz i seria niefortunnych zdarzeń, które wpakują ich w kłopoty. Całość dopełniona surowym urokiem tajwańskiego krajobrazu, przemierzanego przez dwójkę ponurych bohaterów.

Szerokiej drogi / Godspeed, reż. Chung Mong-hong, Tajwan 2016

ŻONA DLA RIP VAN WINKLE / BRIDE FOR RIP VAN WINKLE, REŻ. SHUNJI IWAI, JAPONIA 2016

Introwertyczna nauczycielka, podejrzany nieznajomy i grupa osób zarabiających na udawaniu kogoś innego. Ekstrawagancka opowieść o samotności i przełamywaniu lęków spod ręki jednego z najbardziej oryginalnych niezależnych japońskich twórców, który w miejskich sceneriach Tokio tka historię z Krainy Czarów. 

Żona dla Rip van Winkle / Bride for Rip Van Winkle, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016

 

Program sekcji Asian Cinerama prezentowany w ramach 11. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków został stworzony dzięki wsparciu finansowemu Create Hong Kong oraz Film Development Fund of the Hong Kong SAR Government.


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal