0
 

Archiwum - 6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

2. Polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego

Warsztaty animacji
TuPraga Dom Kultury
19 - 21 października
Natalia Nguyen

Polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego towarzyszyły Festiwalowi Filmowemu Pięć Smaków od 2011 roku. Ich ideą było stworzenie przestrzeni dla twórczego spotkania małych warszawiaków – zarówno tych o polskich korzeniach, jak i pochodzących z licznie zamieszkującej Warszawę społeczności wietnamskiej.

W trakcie wspólnej pracy nad filmem animowanym, dzieci nawzajem poznały obyczaje, tradycje, baśnie i legendy krajów, z których się wywodzą. Powstałe w technice poklatkowej.
Etiudy filmowe są także inspiracją, by dowiedzieć się jak wygląda życie codzienne w krajach, z których pochodzą współcześni warszawiacy. Mało kto wie na przykład, że wietnamski alfabet oparty jest na łacińskim, dlatego Polakom łatwo jest nauczyć się czytać po wietnamsku.

Sukces pierwszych warsztatów, które poprzedziły piątą edycję Pięciu Smaków, zaowocowały cyklem Wielokulturowych Warsztatów Filmu Animowanego w Domu Kultury na Pradze, realizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzone podczas warsztatów filmy prezentowane są podczas seansów festiwalowych w Kinie Muranów, a animacje wydawane na płytach DVD.

Zajęcia prowadziła Natalia Nguyen - reżyserka filmów animowanych, artystka plastyczka, absolwentka ASP.

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu