Archiwum - 6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Mahjong - azjatycki poker
Warsztaty poświęcone mahjongowi [czyt. maadzianowi], tradycyjnej japońskiej grze strategiczno-logicznej dla 4 osób, wywodzącej się z pierwowzoru chińskiego. W grze używa się specjalnych kamieni, a rozgrywka przypomina połączenie karcianego remika z pokerem lub planszowego rummikuba, jednak nie jest to zdejmowanie par.
Na kamieniach figurują różne symbole oraz znaki kanji. Zestaw, złożony ze 144 kamieni, podzielony jest na dwie grupy: kamienie numeryczne i specjalne. Numery dzielą się na trzy kolory: kółka, bambusy i cyfry. W każdym kolorze jest 9 kamieni od 1 do 9. Kamienie specjalne to cztery wiatry: wschodni, południowy, zachodni, północny i trzy smoki: biały, zielony i czerwony. Każdy z kamieni powtarza się cztery razy, co daję łączną liczbę 136. Pozostałych 8 kamieni nie używa się w japońskiej odmianie (czasami używa się tylko 3 lub 4).
Celem gry jest zebranie układu złożonego z czterech grup oraz jednej pary. Grupy składają się z sekwensów – trzech kolejnych kamieni z jednego koloru, np. 1-2-3, 6-7-8 (ale nigdy 1-2-3-4 czy 8-9-1, nie można tworzyć sekwensów z wiatrów, np. E-S-W-N i smoków, np. Biały-Zielony-Czerwony), bądź trójek – trzech identycznych kamieni, np. trzech białych smoków, trzech jedynek bambusów, trzech wschodów. Para to dwa identyczne kamienie, np. dwa zielone smoki, dwie dwójki cyfr.
Chętni mogli udoskonalić swoje dotychczasowe umiejętności pod okiem doświadczonych graczy ze stowarzyszenia Polska Liga Mahjonga lub rozpocząć swoją przygodę z mahjongiem od podstaw. Graliśmy codziennie w trakcie seansów i po ich zakończeniu w kawiarni Kina Muranów, między 25 a 30 października.
Stowarzyszenie Polska Liga Mahjonga - powstało w maju 2010 roku. Zostało założone przez graczy z Koła Gier Japońskich Uniwersytetu Warszawskiego "Yorozu" i Koła Gier Japońskich Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych "Tenchu". Stowarzyszenie specjalizuje się w japońskiej odmianie gry, nazywanej "riichi mahjong". Członkowie PLM mają doświadczenie w organizacji turniejów: koordynowali m.in. I i II Ogólnopolski Turniej Mahjonga, które odbyły się w 1982 i 1983 roku, jak i Warsaw Open Riichi Mahjong Taikai w 2009 roku oraz trzy edycje Warsaw Mahjong Taikai – 2010, 2011 i 2012. Od 2011 roku Stowarzyszenie jest członkiem European Mahjong Association oraz World Mahjong Organization.
Więcej informacji: www.mahjong.waw.pl