Pięć Smaków w Domu

Archiwum - 5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Goście i spotkania

Chen Wen-pin

Reżyser filmu "Wędrówka dusz" oraz autor scenariusza, producent i odtwórca głównej roli w "No puedo vivir sin ti". Po projekcjach tych filmów odbyły się spotkania z artystą: 23 października w Południku Zero, 22 i 24 października w Kinie Muranów. Chen Wen-pin zajmował się także dziennikarstwem, był pracownikiem socjalnym i urzędnikiem w parlamencie. Jego krótki metraż "Once Upon a Time" otrzymał Platinum Remi Award na MFF w Houston w 2008 roku. Spotkanie z Chen Wen-pinem odbyło się w języku chińskim, z polskim tłumaczeniem.

Paweł Kloc

Po sensie filmu "Kołysanka z Phnom Penh" w niedzielę 23 października reżyser spotkał się z publicznością. Film, pełnometrażowy debiut Kloca, przedstawia historię Izraelczyka Ilana, który wyemigrował do Azji w poszukiwaniu lepszego życia.

"Chassis": marginalizacja społeczna na Filipinach
Helena Patzer
20 października
Kino.Lab

Było to spotkanie z antropolożką Heleną Patzer, która prowadziła badania etnograficzne na Filipinach oraz w grupach ermigrantów filipińskich w USA, Danii i Polsce. Film Adolfo Alica Jr. nawiązuje do tradycji włoskiego neorealizmu - z prostotą i subtelnością ukazuje ludzkie tragedie i tkwiące na marginesach społecznych niesprawiedliwość. Nurt ten łączy się z gorzkim uwodzącym fatalizmem. Wprowadziła publiczność w społeczno - polityczny kontekst filmu.

"Norwegian wood": Beatles w Japonii
Rafał Tomański, Justyna sobolewska 
21, 24 października
Kino Muranów

"Norwegian Wood" w reżyserii Tranh Anh Hunga była jedną z najważniejszych polskich premier piątych Pięciu Smaków. Film to osobista adaptacja reżysera bestsellerowej powieści Murakamiego o miłości i dorastaniu japońskich dwudziestolatków w 1968 roku.

Przed seansem 21 października odbyło się spotkanie z Rafałem Tomańskim – japonistą, autorem książki "Tatami kontra krzesła", która opisuje współczesną Japonię. Autor wprowadzi widzów w tematykę specyficznej mentalności Japończyków. 24 października odbył się drugi pokaz filmu, po którym odbyła się debata poświęcona twórczości Murakamiego. O niezwykłej mieszance zachodniej popkultury i japońskich mitów, o tym jak w Azji słuchało się Beatlesów, o melancholii i snach w książkach Murakamiego porozmawiają Justyna Sobolewska, Cezary Polak i Barbara Klicka. Spotkanie poprowadzi Barbara Klicka – poetka i redaktorka kwartalnika "Cwiszn", współzałożycielka serwisu literackie.pl. Weźmie w nim udział Cezary Polak – dziennikarz i publicysta "Dziennika Gazety Prawnej", autor wywiadu z Murakamim oraz Justyna Sobolewska – polska krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka".

"Jedz i pij, mężczyzno i kobieto": tajniki kuchni chińskiej
Olgierd Uziembło
21, 25 października
Kino.LAB, Kino Muranów

"Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" to obraz jednego z najważniejszych reżyserów tajwańskiej Nowej Fali – Anga Lee, to film dla smakoszy. Reżyser opowiada w nim o podstawowych chińskich wartościach: tradycyjnej sztuce kulinarnej i rodzinie. Przed filmem o tajnikach kuchni chińskiej opowiedział Olgierd Uziembło, absolwent Antropologii Kultury na Uniwersytecie Sun Jat-sena w Kantonie, tłumacz ambasady ChRL w Warszawie, który prowadził lektorat języka chińskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

"Anam, bezimienny": literatura, podróże i życie Tiziano Terzaniego
22 października
KIno Muranów 

Tiziano Terzani to światowej sławy dziennikarz, pisarz, podróżnik, wielbiciel Azji. Ostatni wywiad został przeprowadzony dwa miesiące przed jego śmiercią, w jego domu w toskańskiej Orsignie i utrwalony w dokumencie Mario Zanota "Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim". Terzani opowiada w nim m.in. o swojej duchowej przemianie, ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki, "Nic nie zdarza się przypadkiem". Po filmie odbyła się dyskusja dotycząca życia i twórczości Terzaniego. Wzięli w niej udział: Anna Osmólska-Mętrak – italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, organizatorka dorocznego konkursu dla młodych krytyków filmowych o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka; Michał Lubina – absolwent rosjoznawstwa i studiów dalekowschodnich UJ, autor wystaw fotograficznych, oraz Miłada Jędrysik – dziennikarka i publicystka "Gazety Wyborczej". Spotkanie poprowadziła Agnieszka Szeffel – filmoznawczyni, dziennikarka, absolwentka i moderatorka interdyscyplinarnego studium projektowania architektura+dialog przy ASP w Gdańsku.

"Kwiaty Szanghaju": muzyka tradycyjna
Anna Krysztofiak
22 października
Kino Muranów

"Kwiaty Szanghaju" był jednym z tytułów włączonych w retrospektywę twórczości Hou Hsiao-hsiena. Akcja filmu osadzona jest w Chinach kontynentalnych pod koniec XIX wieku, w schyłkowym okresie dynastii Qing. Ukazuje świat ekskluzywnych kurtyzan i ich bogatych klientów, z którymi spotykają się w tzw. "kwietnych domach", wypełnionych wonią kadzideł, opium, naftowych lamp, herbaty i tradycyjną muzyką.

Po seansie Anna Krysztofiak w foyer Muranowa zaprezentowała tradycyjną muzykę nanguan wykonując utwory grane na pipie, erxianie i erhu. Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, często występuje jako solistka chóru. Koncertuje także poza filharmonią, przeważnie w repertuarze muzyki dawnej i kościelnej. Jest absolwentką historii sztuki, a przedmiotem jej zainteresowań są m.in. instrumenty zabytkowe. Gra na organach, wiringale, klawikordzie i violi da gamba oraz tradycyjnych instrumentach chińskich, takich jak erhu, hulusi, nan pipa, erxian, guqin, oraz japońskim yakumogoto. Artystka zgłębiała grę na tradycyjnych instrumentach i śpiew podczas licznych podróży do Chin.

Hong Sang-soo: nietypowe kino koreańskie
Julia i Marcin Jacoby
22 października
KINO.LAB Julia i Marcin Jacoby

O Hong Sang-songu – nazywanego nierzadko dandysem koreańskiej kinematografii. Po seansach obu filmów odbyło się spotkanie z Julią i Marcinem Jacoby. Marcin Jacoby jest sinologiem, pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza oraz wykłada w Zakładzie Sinologii UW. Julia Jacoby pochodzi z Seulu, przyjechała do Polski w 2002 roku. Jej prelekcja wprowadzi widzów w unikatową atmosferę filmów Honga, polscy odbiorcy dowiedzieli się także, jak twórczość reżysera odbierana jest także w jego rodzimej Korei.

"Dzienniki z Musan": uchodźcy z Korei Północnej
Grzegorz Stern
23 października
Kino Muranów 

Do tematyki filmu Park Jung-buma, poruszającego temat uchodźców z Korei Północnej, wprowadził Grzegorz Stern, dziennikarz piszący o Azji. Podróżował m.in. do Afganistanu, Birmy, Korei Północnej, publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Polityce".

"7 dni odchodzenia": taoistyczne obrzędy pogrzebowe na Tajwanie
Wilma Chou
25 października
KINO.LAB - spotkanie z 

Wilma Chou pracuje w Wydziale Informacji w Biurze Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie. Wydział Informacji zajmuje się m.in. kontaktem z mediami, organizacją i wspieraniem wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale filmowe, wystawy fotografii i malarstwa, promujących sztukę Tajwanu. Podczas piątej edycji wspierała także sekcję Focus: Tajwan. Spotkanie odbyło się w języku angielskim, z polskim tłumaczeniem.

Kaligraficzne zapisywanie imion w chińskim tłumaczeniu 
Szkoła języka chińskiego HAOPENGYOU
20 października
Kino Muranów

Specjalną atrakcją dla widzów po seansie "Miasta smutku", reż. Hou Hsiao-hsien, przygotowała Szkoła Języka Chińskiego, która zaprosiła widzów na wyjątkową zabawę: kaligraficzne zapisywanie imion w chińskim tłumaczeniu.

 

Pozostałe seanse zapowiadały filmoznawczynie współpracujące z festiwalem, autorki licznych tekstów i publikacji o kinie Azji: Agnieszka Szeffel oraz Agnieszka Kamrowska.

 

 

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.