Aktualności festiwalowe

08 grudnia 2016

Midori Takada po raz pierwszy w Polsce

Midori Takada

20 grudnia, w ramach Radio Azja, w TR Warszawa wystąpi Midori Takada, kompozytorka, perkusistka i artystka teatralna.

UWAGA! Bilety na koncert zostały już wyprzedane. Organizatorzy pracują nad zaproszeniem artystki na koncert w ramach kolejnej edycji Radio Azja.

 

MIDORI TAKADA

Midori Takada to autorka dwóch solowych albumów: "Through the looking glass" i "Tree of Life" oraz muzyki do spektakli teatralnych Tadashi Suzukiego. Jej hipnotyzujące, minimalistyczne utwory bazują na koncepcie spójności dźwięku i ludzkiego ciała. Koncertuje solo na marimbie i innych instrumentach perkusyjnych.

Artystka debiutowała na scenie Filharmonii Berlińskiej występując z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną RIAS, zaraz po ukończeniu Tokyo University Of The Arts w 1974 r. Swoją karierę kontynuowała grając solowe koncerty w Japonii oraz poza jej granicami. W latach 80. zaczęła zgłębiać tradycyjną muzykę Azji i Afryki. Swoje fascynacje przekuła na współpracę m.in. z Kakrabą Lobi z Ghany, Lamine Konte z Senegalu, zespołem Farafina z Burkina Faso, a także z muzykami koreańskimi: grającym na cytrze Chi Seong-ja, flecistą Won-il czy saksofonistą Kang Tae-hwanem. Koncertowała również z free-jazzowym zespołem Ton-Klami, a także stała na czele nowatorskiego, perkusyjnego projektu Mkwaju Ensemble.

W ciągu ostatnich 20 lat Midori Takadę częściej można spotkać na scenach teatralnych niż w salach koncertowych - artystka komponuje i wykonuje na żywo muzykę do przedstawień. Współpracuje m.in. z Tadashim Suzuki i jego Suzuki Company of Toga przy spektaklach "Elektra" oraz "Król Lear".

 
MINIMALISTYCZNY BEZKRES

Kompozycje Takady mają niezwykłą siłę oddziaływania na wyobraźnię. Wymagające skupienia, minimalistyczne utwory są pełne bezkresu i przywodzą na myśl księżycowy rejs, spadające gwiazdy, podróż w głąb oceanu, czy spacer po rajskim ogrodzie. Początkowo proste, transowe melodie zapętlają się, rozszczepiają, podczas gdy ich rytm łamie się i zagęszcza, powoli wciągając słuchacza w inną rzeczywistość.

Każdy występ artystki jest niepowtarzalny i przygotowany specjalnie na konkretną okazję. Koncert w TR Warszawa będzie zatem unikatowym wydarzeniem.

Midori Takada


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal