Aktualności festiwalowe

28 listopada 2016

Muzyczne opowieści Rasmee Wayrany w Radio Azja

Rasmee Wayrana

Już jutro w ramach projektu Radio Azja odbędzie się jedyny w Polsce koncert Rasmee Wayrany - wyjątkowej, charyzmatycznej wokalistki z Tajlandii.

Występ ten będzie unikalną okazją, aby zanurzyć się w melancholijnych, przepełnionych słońcem kompozycjach przywodzących na myśl portugalskie fado i posłuchać artystki, której głęboki, aksamitny głos i ekspresja sceniczna kojarzyć się mogą z samą Niną Simone.

 

KONCERT RADIO AZJA: RASMEE WAYRANA
29 LISTOPADA, WTOREK, GODZINA 20:00, TR WARSZAWA (MARSZAŁKOWSKA 8)
KUP BILET

 

Rasmee Wayrana pochodzi z Isan, północno-wschodniej części Tajlandii, gdzie zyskała popularność wykonując tradycyjną muzykę molam. Karierę muzyczną zaczęła już jako dziecko u boku ojca, założyciela regionalnego zespołu Jariang Band. Po przeprowadzce do Chiang Mai, klimatycznego miasta słynącego z doskonałej kawy, rzemiosła artystycznego i sztuki, Rasmee odkryła barwną scenę muzyczną, na której królowały jazz, funk i R&B. Połączenie tych gatunków z tradycyjnym molam dało w rezultacie styl określany przez artystkę jako Isan Soul, będący pełną emocji energetyczną mieszanką opartą na charyzmatycznym wokalu i gitarowych brzmieniach.

 

TEMATYKA TWÓRCZOŚci artystki

Tradycyjne molam to przede wszystkim sztuka opowiadania historii przy muzyce. Dlatego teksty piosenek Rasmee Wayrany są niezwykle istotne: to intymne, pełne żarliwych emocji zapiski z jej życia, z doświadczeń bliskich jej osób, warto więc przybliżyć tematykę kilku z nich.

Najpopularniejszy utwór, “Maya”, za który artystka otrzymała prestiżową nagrodę "Kom Chad Luek", opowiada o kobiecie dążącej do sławy. Piosenka jest dialogiem dwóch sióstr. Jedna z nich opowiada o karierze, luksusie, prestiżu i rzeczach powierzchownych, druga zaś mówi o wewnętrznym pięknie i wyższych wartościach, którymi powinno się kierować. Kompozycja zaaranżowana jest w stylu lamputhai, odmianie tradycyjnego molam z północnej części Isan.

Tytuł energetycznego utworu “Muang Chut Dam” można przetłumaczyć jako “Miasto czarnych garniturów”. Piosenka powstała w trakcie występów Rasmee w Paryżu. Miasto wydało się artystce przygnębiające, pełne smutnych, podążających do pracy ludzi w czerni. Samotność, znużenie i zła pogoda kontrastują z pełną radości, ciepła i kolorów muzyką, którą Rasmee przywiozła do Francji.

“Lam-duan” to historia rodzinna. Tytuł oznacza nazwę kwiatu, a także imię babci Rasmee, która była nieszczęśliwa i zmarła bardzo młodo. Przyczyną jej cierpienia była niewierność męża, który sprowadzał do domu liczne kochanki. Działo się to w czasach, kiedy kobiety były zobligowane do absolutnego posłuszeństwa i spełniania woli mężczyzny. 

Rasmee Wayrana
Rasmee Wayrana

Z kolei “Dek Ying”, utwór, który pojawi się na nowej płycie, opowiada o dwóch dziewczynkach z małej wioski w rejonie Isan, które chciałyby iść do szkoły. Codziennie, gdy noszą ciężkie baniaki z wodą, mija je szkolny autobus. Mimo szczerych chęci, dziewczyny nie mają szansy na podjęcie nauki.

Tematyka piosenek nie jest optymistyczna i koncentruje się na tęsknocie, rozczarowaniu i niespełnionych obietnicach. Muzyka, dla odmiany, jest nasycona żarem i porywającą energią.

 

PLANY NA NAJBLIŻSZĄ PRZYSZŁOŚĆ

Po koncercie w Polsce Rasmee rozpoczyna nagrania do nowej płyty, która ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku. Plany koncertowe artystki obejmują m.in. występy na dużych festiwalach na Koh Tao i Rimpha Music Festival oraz trasę po Kambodży i Laosie.

 

Rasmee Wayrana wystąpi w Warszawie wraz z zespołem w składzie:

  • Satukan Thyatira - gitara akustyczna
  • Attasit Kongmongkol  - instrumenty perkusyjne
  • Tontrakul Kaewyong - khene, vord (tradycyjne fletnie tajskie)

 
Bilety w cenie 30 zł dostępne są także na ebilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie TR Warszawa.

 

Organizatorem koncertów Radio Azja jest Fundacja Sztuki Arteria.


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal