0
 

Archiwum - 4. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Sen

Dream / Bi-mong
Korea Południowa 2008, 95’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Kim Ki-duk
scenariusz: Kim Ki-duk
zdjęcia: Kim Gi-tae
montaż: Kim Ki-duk
muzyka: Ji Bark
obsada: Joe Odagiri, Lee Na-young
producent: Song Myung-chul
produkcja: Kim Ki-Duk Film
język: koreański
barwa: kolor

nagrody i festiwale

28. Critics Choice Award – nagroda dla najlepszego reżysera przyznawana przez Korean Film Critics Society nominacja do Złotej Muszli na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym San Sebastian

Opis filmu

Kim Ki-duk zaprasza widzów do filmowego snu, misternie budując wysmakowaną wizualnie opowieść o uczuciu łączącym dwoje osamotnionych bohaterów: introwertycznego Jina i tajemniczą Ran. Ich znajomość rozpoczyna się w nocy, w której mężczyźnie przyśnił się dziwny i niepokojący sen. Miał on w nim wypadek samochodowy i chwilę później – zamiast pomóc ciężko rannemu kierowcy drugiego wozu – uciekł z miejsca zdarzenia. Jin ma przeczucie, że jest to coś więcej niż zwykły nocny koszmar. Jedzie więc na ulicę ze swojego snu, a tam widzi, że taki wypadek rzeczywiście tej nocy się zdarzył. Niedługo potem poznaje Ran, która okazuje się główną podejrzaną o spowodowanie tej tragicznej kolizji. Kobieta nie przyjmuje zarzutów policji, twierdząc, że przez całą noc spała i ani na chwilę nie opuściła swojego domu. Ich spotkanie stanowi początek niezwykłej relacji, która nie jest do końca przypadkowa: umysły bohaterów łączy tajemnicza zależność wpływająca coraz intensywniej na ich życie.

Kim Ki-duk

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych autorów koreańskiego kina urodził się w 1960 roku w górskiej miejscowości Bonghwa, a od dziewiątego roku życia mieszkał wraz z rodzicami w Seulu. Po odejściu ze szkoły średniej zatrudnił się w fabryce, wstąpił na pięć lat do marynarki i przez dwa lata mieszkał w zakonie. W 1990 roku wyjechał do Paryża, gdzie zajął się malarstwem – ukończył Wydział Sztuk Pięknych i zarabiał na życie sprzedając swoje prace. Po powrocie do ojczyzny otrzymał stypendium Państwowego Instytutu Scenariuszowego, które umożliwiło mu realizację niskobudżetowego debiutu. Jego filmy cieszą się uznaniem na całym świecie i zbierają liczne wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach (m.in. Srebrny Niedźwiedź dla Samarytanki, nagrody dla Pustego domu na 61. MFF w Wenecji).

Filmografia:

2014: Jeden na jednego
2013: Moebius
2012: Pieta
2008: Sen/Dream
2007: Oddech / Breath
2006: Czas / Time
2005: Łuk / Hwal
2004: Samarytanka / Samaritan Girl
2004: Pusty dom / 3-iron
2003: Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna / Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
2002: Strażnik wybrzeża / The Coast Guard
2001: Bad guy
2001: Address Unknown
2000: Wyspa / The Isle
2000: Prawdziwa fikcja / Real Fiction
1998: Niebieskie wrota / Birdcage Inn
1996: Dzikie zwierzęta / Wild Animals
1996: Krokodyl / Crocodile

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu