Pięć Smaków w Domu

Archiwum - 2. Festiwal "Kino w Pięciu Smakach"

Panele dyskusyjne i wykłady

Tran Thi Bo, Ksiądz Edward Osiecki, Przyjaciele Towarzystwa Buddyzmu Wietnamskiego i Maciej Magura Góralski

DROGA DO POLSKI
3 października 2008
Kino Muranów

Tematem panelu były sposoby emigracji Wietnamczyków do Polski, trudy związane z dotarciem do kraju, a także legalizacją pobytu. Jednym z tematów dyskusji była także sytuacja i warunki życia Wietnamczyków mieszkających w Polsce.

Goście:

  • Mirosław Bieniecki – socjolog, ekspert i badacz Instytutu Spraw Publicznych,
  • Ksiądz Edward Osiecki- misjonarz ze Zgromadzenia Ojców Werbistów. W latach 1985 – 1995 słuzył w misji w Papui Nowej Gwinei. Po powrocie do Polski został duszpasterzem środowisk uchodźców w Polsce. Jest współtwórcą Ośrodka Migranta w Warszawie.
  • Quoc Thanh Nguyen – od roku mieszkający w Wietnamie, po 19-letnim pobycie w Polsce. Dziennikarz, fotograf, koordynator programowy festiwalu.
  • Monika Stelmach – dziennikarka, publikuje w tygodniku Polityka i dzienniku Polska Times, autorka wielu artykułów o emigrantach.

ROLA STADIONU X-LECIA
5 października
Kino Muranów

Na panelu został podjęty temat historii Stadionu, jego wartości dla Warszawy, a także roli jaką miał dla społeczności wietnamskiej.

Goście:

  • Maciej Drygas – reżyser filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych, scenarzysta . Film Usłyszcie mój krzyk z 1991 r. stanowi jego debiut reżyserski. Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi i Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Andrzej Sapija – reżyser, głównie filmów dokumentalnych. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej, filmów z dziedziny historii najnowszej i współczesnych problemach, w tym m.in. stadionu X-lecia. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi i Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Joanna Warsza – kuratorka, założycielka Fundacji Laury Palmer, autorka projektów kulturalnych poświęconych Stadionowi X-lecia, m.in.: Podróży do Azji i cyklu Finisaż Stadionu X-lecia

SZTUKA WSPÓŁCZESNA WIETNAMU
4 października
Kino Muranów

Wykład, dyskusja przygotowana we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Wykład wygłosiła dr Joanna Wasilewska - wieloletni kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Zajmuje się kulturą Chin, Wietnamu i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, przygotowała ponad 40 wystaw o tej tematyce, jest autorką wielu artykułów oraz książki Pióropusze i turbany. Daleki Wschód w sztuce jezuitów polskich XVII-XVIII w. Interesuje się historią kontaktów i wzajemnych oddziaływań kulturowych pomiędzy Europą i Azją.

HISTORIA WIETNAMU
3 października
Kino Muranów

Wykład dotyczył współczesnej historii Wietnamu, czasu kolonizacji oraz powodów inwazji amerykańskiej na Wietnam. Wykład był prelekcją do filmu Daleko od Wietnamu.

Wykład poprowadził Robert Krzysztoń – członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa, pracownik Instytutu Paderewskiego, w przeszłości współpracownik KOR i uczestnik ROPCiO. Aktywnie zaangażowany w działalność na rzecz społeczności wietnamskiej w Polsce.

RELIGIA
4 października
Kino Muranów

Panel ten poświęcony był religii wyznawanej w Wietnamie czyli buddyzmowi wietnamskiemu. Ponadto został podjęty także temat religijności Wietnamczyków mieszkających w Polsce w kontekście religijności Polaków.

Goście:

  • Ksiądz Edward Osiecki
  • Maciej Magura Góralski – znawca kultur dalekowschodnich, badacz, propagator i aktywny praktyk nauk buddyjskich. Tłumacz ponad 15 książek z tej dziedziny, w tym samego Dalajlamy.
  • Tran Thi Bao i inni przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Buddyzmu Wietnamskiego, którzy opiekują się wietnamską świątynią w Warszawie.

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.