0
 

Aktualności festiwalowe

11 lipca 2018

Pen-ek Ratanaruang gościem 18. MFF Nowe Horyzonty

Pen-ek Ratanaruang, reżyser dystrybuowanego przez Pięć Smaków "Samui Song", mistrz Tajskiej Nowej Fali i bohater retrospektywy 3. edycji Pięciu Smaków ("Ostatnie życie we wszechświecie", "Nimfa", "Headshot") będzie gościem festiwalu we Wrocławiu. Zaprezentuje on swój najnowszy film "Samui Song", który premierę miał na festiwalu w Wenecji.

 

Ratanaruang to jeden z twórców-kinofilów, chętnie żonglujących estetykami i czerpiących inspiracje zarówno z klasyki kina światowego, jak i tajskiej popkultury. Swobodnie łączy elementy kina gatunkowego z autorskim przekazem, wnikliwie przyglądając się współczesnej rzeczywistości. W "Samui Song" łączy czarny kryminał z psychoanalitycznym dramatem. "Hitchcock był moim pierwszym punktem odniesienia, ale oddaję w filmie hołd wszystkim swoim ulubionym rodzajom filmów, począwszy od Buñuela po tajskie kino retro z lat 60." - mówi reżyser.

Film wejdzie na ekrany polskich kin studyjnych 25 stycznia 2019 roku. Dystrybutorem jest Pięć Smaków - Kino Azji.

Samui Song, reż Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017, 108'

Viyada, trzydziestoletnia aktorka popularnych seriali, specjalizuje się w rolach czarnych charakterów. Jej życie prywatne także coraz bardziej przypomina filmową intrygę: kobieta tkwi w chłodnym małżeństwie z bogatym obcokrajowcem, niespełnionym rzeźbiarzem, coraz silniej angażującym się w religijny ruch pod przewodnictwem surowego guru. Bohaterka zmuszona będzie sięgnąć po drastyczne środki, by wydostać się z coraz bardziej opresyjnej sytuacji. 

"Tajski autor Pen-ek Ratanaruang powraca do festiwalowego obiegu w dobrej formie. Grający z konwencją noir, czasem bezczelny, czasem może nieco zbyt samoświadomy thriller "Samui Song" balansuje między formą ćwiczenia z gatunku, a przewrotną krytyką wielu tematów: ślepej wiary, kryptobuddyzmu, małżeństwa, sztuki filmowej czy patriarchalnej opresji."
Kong Rithdee, CINEMA SCOPE

"["Samui Song"] to łańcuch kolejnych ucieczek i zniknięć, mieszanka dramatu, horroru giallo i kryminału noir, który ulega dodatkowej metamorfozie, gdy widzowie nagle trafiają na wyspę Samui, idylliczną oazę obiecującą nowy sposób życia, w którym królować mają miłość, harmonia i prostota."
Vittoria Scarpa, CINEUROPA

WIĘCEJ O FILMIE 

"SAMUI SONG" NA stronie NH

 

Pen-ek Ratanaruang podczas filmowania "Samui Song"

Pen-ek Ratanaruang

Uznany nowofalowy reżyser z Tajlandii Pen-ek Ratanaruang to jeden z twórców, który znacząco przyczynił się do populraności tajskiego kin na ściecie. Jego filmy gościły m.in na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji, "6IXTYNIN9", "Transistor Love Story" i "Headshot" były tajskimi kandydatami do Oscara. W swojej twórczości sięga zarówno do klasyki światowego kina, jak i tajskiej popkultury, błyskotliwe łącząc ekscentryczną estetykę z wnikliwym spojrzeniem na współczesną rzeczywistość.

"Wśród najważniejszych filmowców, którzy pojawili się w Tajlandii na przełomie lat 90. i 2000., Pen-ek Ratanaruang zajmuje interesującą estetyczno/narracyjną przestrzeń, gdzieś pomiędzy eliptycznymi, kontemplacyjnymi krajobrazami sennymi Apichatponga Weerasethakula a reinterpretacją kina gatunkowego w wykonaniu braci Pang czy Nonzee Nimibutra. […]".
Rowena Santos Aquino, VCINEMA

 

Wywiady z reżyserem


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu