Napij się ze mną

Come Drink With Me / Da zui xia
reż. King Hu
Hongkong 1966, 94’
napisy: polskie i angielskie

Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie

Polska premiera
Pokazy w kinie
pt 17 lis, 18:30
Muranów
Muranów
nd 19 lis, 14:00
Muranów
Muranów
Dostępność online
15 lis, 10:00 – 3 gru
Materiały dodatkowe
O filmie
Hongkong 1966
Czas trwania: 94’
reżyseria: King Hu
scenariusz: King Hu, Ting-Shan-hsi
zdjęcia: Tadashi Nishimoto
montaż: Chiang Hsing-lung
muzyka: Chow Lan-ping
obsada: Cheng Pei-pei, Yueh Hua, Chan Hung-lit
producent: Run Run Shaw
produkcja: Shaw Brothers Studio
język: mandaryński
barwa: kolor
Partner

Opis filmu

Syn generała zostaje uprowadzony przez bandę rzezimieszków, żądających wypuszczenia ich herszta z więzienia w ciągu pięciu dni. Polityk nie przystaje na ten układ i wysyła swoją córkę – Złotą Jaskółkę, by wytropiła bandytów i uwolniła brata. Stoi przed nią trudne zadanie, a jedynym człowiekiem, który zdaje się jej sprzyjać, jest ledwo trzymający się na nogach żebrak, Pijany Kot. Jaskółka nie jest jednak bezbronna. Ludzie, którzy staną na jej drodze, przekonają się, że mają do czynienia ze znakomicie wyszkoloną wojowniczką.

W efekcie współpracy Hu z legendarną hongkońską wytwórnią Shaw Brothers powstał wystawny spektakl wuxia, utrzymany w szybkim tempie i cieszący oko barwnymi kadrami. To elegancka, stylowa opowieść, którą mistrz na lata ustawił wysoko poprzeczkę dla całego gatunku. Zachwyca nie tylko choreografia walk, ale przede wszystkim Cheng Pei-pei, która przed wejściem na plan filmowy była baletnicą. Swoją przełomową rolą wyprzedziła epokę, udowadniając, że wojowniczki z powodzeniem mogą stawać w szranki z męskimi przeciwnikami. Aktorka nadal jest aktywna, czego dowodzi m.in. rola Nefrytowej Lisicy w „Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku”. Film Anga Lee zawdzięcza zresztą bardzo wiele arcydziełu Kinga Hu.

tekst:
Marcin Krasnowolski

King Hu

Urodzony w Pekinie w 1932 roku, dorastał otoczony klasyczną chińską sztuką malarską i literaturą. Jako osiemnastolatek przeprowadził się do Hongkongu i zajął się tworzeniem plakatów reklamowych, po czym trafił do słynnego studia braci Shaw. Po sukcesie „Napij się ze mną”, które zrewolucjonizowało gatunek wuxia, wyjechał na Tajwan, by nakręcić entuzjastycznie przyjęty „Dragon Inn”. Kolejny film, „Dotyk zen”, powstawał ponad trzy lata i uchodzi za największe arcydzieło reżysera. Jego kolejne filmy powstawały m.in. w Korei Południowej i zaliczają się do kanonu ambitnego wuxia, ale pozostają mało znane poza Azją. Dzisiaj King Hu uchodzi za wizjonera kina akcji, który wykreował trendy do dzisiaj obecne w mainstreamie.

Filmografia:

1966 Napij się ze mną / Da zui xia / Come Drink with me

1967 Dragon Inn / Long meh kezhan / Dragon Gate Inn

1971 Dotyk zen / Xia nu / A Touch of Zen

1973 Ying chun gez hi / The Fate of Lee Khan

1979 Deszcz w górach / Kong shan ling yu / Raining in the Mountain

1979 Legenda gór / Shan zhong zhuan qi / Legend of the Mountain

1983 Koło życia / Da lunhui / The Wheel of Life (jedna z nowel)

1993 Hua pi zhi: Yin yang fa wang / Painted Skin

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.