Pięć Smaków w Domu

24

reż. Royston Tan
Singapur 2021, 76’
napisy: polskie i angielskie

Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie

Polska premiera
Pokazy w kinie
pt 18 lis, 15:45
Kinoteka 2
Kinoteka 2
wt 22 lis, 20:30
Kinoteka 2
Kinoteka 2
Dostępność online
16 lis, 10:00 – 4 gru
Materiały dodatkowe
Nagrody i festiwale
Światowa premiera: Busan IFF 2021
O filmie
Singapur 2021
Czas trwania: 76’
reżyseria: Royston Tan
scenariusz: Royston Tan
zdjęcia: Juan Qi An
montaż: Jun Chong
dźwięk: Rennie Gomes
obsada: James Choong
producent: Karen Khoo-Toohey
produkcja: Chuan Pictures Pte Ltd
język: mandaryński
barwa: kolor

Opis filmu

Historia pewnego dźwiękowca pojawiającego się na ekranie w tytułowych 24 scenach. Widzimy go przy pracy: jak rejestruje dźwięki. Przysłuchuje się ludzkiemu głosowi. Chwyta dźwiękową prozę życia: konflikty, momenty cielesnego zbliżenia, zaciekłe rozmowy o polityce, brzmienie naturalnego pejzażu. Nieprzypadkowe są też lokacje. Interesuje go zarówno miasto, jak i dżungla. Idzie do kina, przechadza po cmentarzu, nagrywa występy muzyków. Nienachalny podsłuchiwacz, duch o niezachwianej posturze. Jakby za wyobrażoną szybą – obecny, a jednak pozbawiony interakcji z otaczającym go światem, pozostawiony w bezgłosie. Sporadycznie tylko reaguje na podsłuchiwane sceny, czasem uśmiechem – na dowcip czy na absurd sytuacji. Każda podsłuchiwana przez niego osoba to kolejny głos w większej, duchologicznej układance.

Royston Tan powraca po kilkuletniej przerwie z następnym numerologicznym projektem – tym razem zamyka swoje obserwacje w medytacyjną mozaikę, portretując najbardziej niewidoczny z filmowych zawodów – samotnego dźwiękowca, pozostawionego w odosobnieniu i w cierpliwym nasłuchu. W tej roli wystąpił James Choong, wieloletni współpracownik reżysera, autor sound designu do większości filmów Tana. To z jego perspektywy singapurski artysta opowiada o tym, jak postrzegają Singapur jego mieszkańcy, gdy myślą, że nikt ich nie podsłuchuje. Pomimo, że świat w obiektywie Tana jest statyczny, nie oznacza, że statyczna i jednorodna jest rzeczywistość – to Singapur widziany i słyszany 24 klatki na sekundę, pełen duchów, ulicznego humoru i mikro-kontekstów, które czekają na odkrycie.

tekst:
Łukasz Mańkowski

Royston Tan

Najbardziej aktywny singapurski reżyser filmowy. Urodził się w Singapurze w 1976 roku. Jest absolwentem Politechniki Temasek, gdzie studiował komunikację wizualną. Na początku kariery kręcił wideoklipy. W 2003 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym, 15. Po zrealizowaniu kameralnego dramatu 4:30, Tan zajął się sceną getai, specyficzną formą musicalowego przedstawienia plenerowego, której przykładem stała się jego kasowa komedia 881. W twórczości Tana stale powracają motywy numerologiczne – w zasadzie prawie wszystkie jego filmy mają w tytułach cyfry. Jego najnowszy projekt, 24, jest zdecydowanie najbardziej kontemplacyjnym filmem w jego dorobku.

Wybrana filmografia:

2021 24

2009 12 Lotosów / 12 Lotus

2007 881

2005 4:30

2003 15: The Movie

2002 '15'

2001 Hock Hiap Leong

1997 Adam. Eve. Steve

bądź na bieżąco!

© Fundacja Sztuki Arteria
Na naszej stronie wykorzystujemy cookies tj. małe pliki tekstowe, które strona internetowa zapisuje na Twoim komputerze lub urządzeniu przenośnym w chwili, gdy przeglądasz tę stronę. Kliknij tu, aby zmienić ustawienia cookies.