Odkrycia: indyjskie kino niezależne i fascynujący portret Kalkuty
Przygotuj sprzęt i wciśnij play by uruchomić doświadczenie
Na żywo w studio festiwalowym
goście:
Aditya Vikram Sengupta (“Pewnego razu w Kalkucie”), Paulina Wilk
prowadząca:
Adriana Prodeus
Pięć Smaków:
Marcin Krasnowolski
tłumaczenie:
Anna Szegidewicz
O wydarzeniu
Przez lata kinematografia Indii kojarzyła się głównie z filmami z Bollywood. Od kilku lat obserwujemy jednak rozkwit kina niezależnego, realizowanego w regionach, pokazującego złożoną rzeczywistość współczesnych Indii, różne aspekty ich modernizacji i przemian kulturowych. O różnorodnym krajobrazie społecznym tego skomplikowanego kraju rozmawiamy z Pauliną Wilk, pisarką i publicystką, od lat śledzącą indyjską rzeczywistość.
Gościem studia jest również Aditya Vikram Sengupta, autor hipnotycznego “Pewnego razu w Kalkucie”, w którym buduje unikalny portret miasta i jego mieszkańców.
Aditya Vikram Sengupta
Indyjski reżyser, scenarzysta i operator, urodzony w Kalkucie w 1983 roku, uznawany za jednego z najciekawszych twórców współczesnego kina indyjskiego. Jego pozbawiony dialogów debiut, "Oczekiwanie" został premierowo pokazany na festiwalu w Wenecji, gdzie doczekał się znakomitych recenzji. Kolejny film, "Jonaki", był już międzynarodową koprodukcją i trafił na Netflixa. Wraz z żoną, Jonaki Bhattacharyą, Sengupta założył firmę produkcyjną For Films.
Paulina Wilk
Pisarka i publicystka prasowa. Zajmuje się literaturą i rozwojem globalnym, specjalizuje się w problematyce Indii oraz rejonie Azji i Pacyfiku. Jest redaktorką działu kultury w kwartalniku "Przekrój", stałą współpracowniczką działu zagranicy tygodnika "Polityka" i felietonistką miesięcznika "W Drodze". Debiutowała świetnie przyjętą książką reporterską "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii".
Partnerem odcinka jest Przekrój.