Nina Wu
Opis filmu
Elektryzujący wizualnie psychologiczny dramat spod ręki jednego z najbardziej uznanych twórców autorskiego azjatyckiego kina. Zaskakujący oniryczną formą i uderzający przekazem zyskał uznanie na festiwalu w Cannes, gdzie miał światową premierę.
Nina już osiem lat marnuje aktorski talent grając na trzecich planach mało prestiżowych projektów. Na horyzoncie pojawia się jednak duża szansa: główna rola w szpiegowskim thrillerze rozgrywającym się w latach 60. Media wieszczą filmowi spektakularny sukces, ale atmosfera na planie i za kulisami produkcji jest bardziej gęsta niż w samej fabule. Presja psychiczna i nieetyczne zagrania skrywane pod przykrywką artystycznej wizji prowadzą bohaterkę w bardzo niebezpieczne rejony.
Midi Z, reżyser znany z na wpół dokumentalnych, autorskich filmów opowiadających o losach migrantów, z sukcesem próbuje swoich sił w stylowym kinie gatunkowym. Autorką scenariusza jest współpracująca z nim od lat Wu Ke-xi, wcielająca się także w tytułową bohaterkę. Inspiracją do stworzenia tekstu były dla niej doświadczenia aktorek z całego świata, opisywane przez media w związku z akcją #metoo. Film wykracza jednak poza tą tematykę: to opowieść o pełnej determinacji, walczącej o swoje marzenia kobiecie, mierzącej się z nieprzychylnymi strukturami władzy – w rodzinie, na planie, w społeczeństwie. Twórcy sięgają przy tym do klasyki kina, uwodząc neonowym światłem spod znaku Wong Kar-waia i surrealistyczną symboliką rodem z filmów Kubricka.
Jagoda Murczyńska
Midi Z
Urodzony w Birmie, wyjechał na Tajwan mając 16 lat. Studiował projektowanie graficzne i sztukę na Uniwersytecie Tajwańskim. W 2009 został przyjęty do założonej przez Hou Hsiao-hsiena Taipei Golden Horse Film Academy jako jeden z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Jego filmy, dające unikatowy wgląd w rzeczywistość współczesnej Birmy, stale goszczą na międzynarodowych festiwalach; "Biała śmierć" została nagrodzona w Edynburgu i Tajpej i zgłoszona jako kandydat Tajwanu do Oscara. Ukazująca życie migrantów pracujących w Tajlandii "Droga do Mandalay" otrzymała nagrodę FEDEORA na MFF w Wenecji w 2016. "Nina Wu", eksperyment reżysera w ramach kina gatunkowego, swoją światową premierę miała w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.
2011 Powrót do Birmy / Gui lai de ren/ Return to Burma
2012 Biedni ludzie / Poor Folk
2013 Letters from the South ("Burial Clothes")
2014 Biała śmierć / Bing du / Ice Poison
2015 Kopalnie jadeitu / Wa yu shi de ren / Jade Miners
2016 Miast jadeitu / Fei cui zhi cheng / City of Jade
2016 Droga do Mandalay / Zai jian wa cheng / The Road to Mandalay
2019 Nina Wu / Zhuo Ren Mi Mi