Krasue: zimne tchnienie
Opis filmu
W latach 40. w małej wiosce w Tajlandii dochodzi do serii makabrycznych, niewyjaśnionych mordów bydła i dzikich zwierząt. Farmerzy jednoznacznie stwierdzają, że w okolicy zaczęła grasować krasue, krwiożerczy kobiecy duch znany z tajlandzkich podań ludowych. Sai, młoda pielęgniarka pracująca w wiejskim szpitalu, budzi się w coraz dziwniejszych okolicznościach. Jako córka lokalnego lidera, dziewczyna mierzy się z wysokimi oczekiwaniami społeczności, jak i coraz wyraźniejszymi wyrazami uczucia ze strony prostodusznego Jerda. Gdy do wioski przyjeżdża Noi, najlepszy przyjaciel z dzieciństwa Sai, dziewczyna coraz częściej powraca myślami do wypartych wspomnień z przeszłości i jednej traumatycznej nocy spędzonej w okolicznym opuszczonym domu. Tymczasem w wiosce pojawia się gang łowców krasue, na czele z charyzmatycznym liderem, który nie jest jednak do końca tym, za kogo się podaje...
W “Krasue: zimne tchnienie” Sitisiri Mongkolsiri idealnie łączy elementy ludowej mitologii Azji Południowo-wschodniej oraz buddyjskich podań z motywami znanymi z klasyki horroru zachodniego kręgu kulturowego. Duszna atmosfera małej tajlandzkiej wioski przypomina lokacje znane z krwawych tajlandzkich horrorów lat 80., a przerażająca aparycja dwóch upiorów, krasue i krahanga, zostaje uzupełniona o historię wciąż odradzającej się prastarej klątwy. Reżyser kreśli nieoczywistą relację pomiędzy bohaterami. W klasycznym wątku trójkąta miłosnego sytuuje on bohaterkę jako silną postać, odważnie mierzącą się ze swoją naturą i walczącą o własną przyszłość. Sitisiri Mongkolsiri tym samym tworzy niebanalny obraz tajlandzkiego gotyckiego romansu.
Maja Korbecka
Sitisiri Mongkolsiri
Sittisiri Mongkolsiri (alias Dome Sitisiri) jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej Uniwersytetu Thammasat na kierunku reżyserii. W wywiadach często wspomina, że jednym z filmów, które miały na niego największy wpływ, był „Monrak Transitor” Pen-eka Ratanaruanga. Dome rozpoczął karierę realizując komercyjne filmy i reklamy, między innymi dla Cute Press, Samsung, QQ i Thai Airways. Te prace przyniosły mu pierwsze nagrody, m.in. na Berlin Fashion Film Festival. Wyobraźnia wizualna i absurdalne poczucie humoru Sittisiri Mongkolsiri zawarte w jego krótkometrażowym filmie z 2016 roku „Midnight Sun” zwróciły uwagę Wisita Sasanatienga, jednego z czołowych twórców tajlandzkiej nowej fali. Zachęcił on młodszego reżysera do nakręcenia „Krasue: zimne tchnienie”, który stanowi jego pełnometrażowy debiut.
2016 Midnight Sun (k.m.)
2019 Krasue: zimne tchnienie / Sang Krasue / Krasue: Inhuman Kiss