Archiwum - 10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Towarzyszka Kim w przestworzach
Nagrody i festiwale
Opis filmu
Kim Yong Mi jest pełną energii i zawsze uśmiechniętą górniczką, cieszącą się sympatią wszystkich pracowników kopalni i mieszkańców rodzinnego, prowincjonalnego miasteczka. Jej ukrytą pasją jest jednak gimnastyka artystyczna: w dzieciństwie marzyła o karierze akrobatki, teraz efektowne ewolucje to sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak kiedy za doskonałe wyniki w pracy Yong Mi otrzymuje możliwość wyjazdu do pracy na budowie w Pjongjangu, gdzie akurat odbywają się przesłuchania do prestiżowej cyrkowej grupy teatralnej, iskierka nadziei znów pojawia się w jej sercu.
"Towarzyszka Kim" to ujmująca, emancypacyjna historia o sile marzeń i determinacji, by o nie walczyć bez względu na przeciwności. Zrealizowana w nieco cukierkowej konwencji porywa szczerością emocji; mimo wyidealizowanego obrazu rzeczywistości autorzy bardzo realistycznie pokazują jednak ciężką pracę, jaką dziewczyna wkłada, by zrealizować swoje pragnienie: trud treningów, walkę z własnym ciałem, fizyczne zmagania. Wcielająca się w rolę Kim akrobatka, Han Jong-sim, nie jest profesjonalną aktorką, a jej droga zawodowa, jak mówi, przebiegała podobnie do tej ukazanej w filmie: z małego miasta na gwiazdorską scenę.
Film jest z wielu względów wyjątkowy – zrealizowany został w Korei Północnej, z udziałem lokalnych aktorów i ekipy filmowej, postprodukcja miała miejsce w Chinach i Belgii. Ma trzech reżyserów: belgijską reżyserkę Anję Daelemans, Brytyjczyka działającego od lat w Korei – Nicholasa Bonnera oraz Kima Gwang-huna, znanego w północnokoreańskim przemyśle filmowym z obrazów o tematyce militarnej. Daelmans i Bonner mieli początkowo pomysł na nakręcenie krótkiego metrażu, jednak historia zaczęła się rozwijać. Udało im się przekonać do niej producentkę, Ryom Mi-hwa, której koneksje w środowisku filmowym umożliwiły powstanie filmu i która zwerbowała trzeciego reżysera. (Jego obecność była konieczna między innymi dlatego, że Daelemans i Bonner nie dostali zgody na obecność na planie w niektórych miejscach – na przykład w kopalni). Przygotowania do realizacji trwały ponad trzy lata, w czasie których scenariusz przechodził kolejne etapy akceptacji. Film okazał się na tyle dużym sukcesem w kraju i za granicą, że obecnie trwają prace nad serialem, ukazującym kulisy jego produkcji.
Jagoda Murczyńska
Kim Gwang Hun
Absolwent Akademii Filmowej i Teatralnej w Pjongjangu; od 1985 roku pracował jako asystent reżysera, a w 2002 zadebiutował filmem "Unforgettable Man". W jego dorobku można znaleźć głównie filmy o tematyce militarnej. "Towarzyszka Kim" była dla niego okazją do zmiany stylistyki, a także do pierwszej podróży do Pekinu, gdzie realizowano część postprodukcji.
Anja Daelemans
Studiowała reżyserię radiową i telewizyjną w Brukseli, jednak pracowała przede wszystkim jako producentka licznych seriali telewizyjnych i filmów, w tym dwóch nominowanych do Oscara krótkich metraży ("Fait d'Hiver" i "Tanghi Argentini"). "Towarzyszka Kim" to jej reżyserski debiut.
Nicholas Bonner
Z wykształcenia architekt krajobrazu, założyciel Koryo Group, firmy specjalizującej się w wymianie kulturalnej z Koreą Północną i turystyce. Mieszka w Pekinie, regularnie podróżuje do Korei Północnej. Był producentem kilku dokumentów, w tym "Stanu umysłu" Daniela Gordona, opowiadającego o północnokoreańskiej drużynie piłkarskiej, która w 1966 roku wygrała z Włochami w mistrzostwach świata.