0
 

Archiwum - 8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Zabawmy się w piekle

Why Don't You Play in Hell? / Jigoku de naze warui
Japonia 2013, 126’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Sion Sono
scenariusz: Sion Sono
zdjęcia: Hideo Yamamoto
montaż: Jun’ichi Itō
muzyka: Sion Sono
obsada: Jun Kunimura, Shinichi Tsutsumi, Fumi Nikaidō, Tomochika, Hiroki Hasegawa, Gen Hoshino, Tak Sakaguchi
producent: Takuyuki Matsuno, Tsuyoshi Suzuki
język: japoński
barwa: kolor

nagrody i festiwale

Toronto IFF 2013 - Nagroda publiczności/People's Choice Award; Montréal Festival of New Cinema 2013 - Nagroda publiczności/People's Choice Award; Fantasporto 2014 - Najlepszy film sekcji Orient Express / Orient Express Section Grand Prize

Opis filmu

Sion Sono to twórca, przy którym Tarantino wydaje się łagodnym barankiem. Jego trzydziesta pierwsza już produkcja to bezkompromisowy pean na cześć japońskiego kina sensacyjnego – i na cześć filmu jako takiego. Po poważniejszych w tonie filmach nawiązujących do wywołanej tsunami katastrofy w Fukushimie twórca (ku ekstatycznej radości fanów) powraca do nieskrępowanego więzami logiki i dobrego smaku filmowego szaleństwa. Sięga w tym celu po własny scenariusz sprzed 17 lat: z czasów, gdy powstawał kultowy dziś "Klub samobójców". Estetyka gore posłużyła mu jednak tym razem do zrealizowania dynamicznej czarnej komedii, w której pośród fontann krwi grupa filmowców-amatorów o wdzięcznej nazwie Fuck Bombers realizuje wymarzone dzieło z udziałem... prawdziwej yakuzy. Gangsterzy uwikłani są we wzajemne konflikty, co okazuje się na rękę aspirującym filmowcom, szukającym pomysłu na spektakularne sceny walki.

Fascynacja uwiecznianiem rzeczywistości na celuloidzie i radosną ekspresją twórczą na planie filmowym to tylko jedna strona medalu. Sono płynie na fali nostalgii, nie byłby jednak sobą, gdyby nie dorzucił do niej sporej dawki ironii i złośliwych aluzji pod kątem przemysłu filmowego, zwłaszcza relacji producencko-reżyserskiej i reżysersko-aktorskiej. Równocześnie – w charakterystycznym dla siebie stylu – z dezynwolturą miesza gatunki filmowe, dorzucając do fabuły wątek miłosny z udziałem zbuntowanej nastolatki, kinofilską nostalgię i dużą dawkę popkulturowego kiczu, któremu nie sposób się oprzeć. Będą samurajskie miecze, dużo wystrzelonych kul, pościg z tasakiem, nietypowy francuski pocałunek a także najbardziej chwytliwa piosenka z reklamy pasty do zębów.

Jagoda Murczyńska

Sion Sono

Urodzony w 1961 w Toyokawie. W wieku 17 lat zadebiutował jako poeta, kilka lat później zajął się robieniem filmów. W 1990 zrealizował pierwszy pełny metraż, "Bicycle Sighs" (Jitensha Toiki). Od tego czasu jest regularnym bywalcem międzynarodowych festiwali, twórcą cenionym za radykalną wizję artystyczną, umiejętność łączenia szokującej formy z celną społeczną krytyką i bezkompromisowy filmowy język.

 

Wybrana filmografia:

1985 Ore wa Sono Sion da! / I Am Sion Sono!
2000 Utsushimi
2001 Jisatsu sakuru / Suicide Club
2005 Noriko no shokutaku / Noriko’s Dinner Table
2008 Ai no mukidashi / Love Exposure
2010 Tsumetai nettaigyo / Cold Fish
2011 Koi no tsumi / Guilty of Romance
2011 Himizu
2012 Kibo no kuni / The Land of Hope
2013 Zabawmy się w piekle / Jigoku de naze warui / Why Don't You Play in Hell
2014 Tookyo Toraibu / Tokyo Tribe

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu